Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 025 (Spiritual Growth and Fading Away)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
5. İsa kayıktan kıyıda oturan halka müjdeyi anlatıyor (Markos 4:1-34)

b) Ruhsal büyüme ve çöküntü ilkesi (Markos 4:10-12)


Markos 4:10-12
10 Onikiler'le öbür izleyicileri İsa'yla yalnız kalınca, kendisinden benzetmelerin anlamını sordular. 11 O da onlara şöyle dedi: "Tanrı'nın Egemenliği'nin sırrı sizlere açıklandı, ama dışarıda olanlara her şey benzetmelerle anlatılır. 12 Öyle ki, 'Bakıp bakıp görmesinler, Duyup duyup anlamasınlar da, Dönüp bağışlanmasınlar."

Öğrenciler Mesih’in sözlerini dinliyor, ama tam anlayamıyorlardı. Bizim durumumuzda bundan farklı değil. Tanrısal doğaya sahip olmadığımızdan dolayı Allah’ın sözünü kendi aklımızla anlayamayız. Akıllarımız sınırlı ve alımlı dünyalık akımlar, düşüncelerle “zina etmekte.” Zihnimiz Kutsal Ruh’un ses ve mesajını duyamayacak kadar hissiz.

Oysa Oniki’ler akıllıca davranıp bilgisizliklerini itiraf ettiler. Bilgelik kaynağı Mesih’e gelerek O’na Sözü’nün güç ve amacını sordular.

Sen de gizli dualarında Mesih’e gel, O’na sözlerinin anlamını sor. İncil’i, Allah’ın özünü kendi çabalarınla anlayabilirmişsin gibi gururla okuma. Başını eğerek alçakgönüllülükle dua et, O’ndan istemini sana göstermesini iste. Ürün getirmesi için O’nun sözlerini ezberlemeye çalış.

İsa, soran öğrencilerine şöyle demişti: “Allah’ın Egemenliğine ilişkin sırları duyma hakkı ve imkanına sahipsiniz, zira Allah’ın Oğlu’nun yakınında yaşıyorsunuz. O’nun sevgisi, paklığı, gücü ve yetkisi size kendi sözünü tüm derinliği ve açıklığıyla gösterecektir. Kim Mesih’e yaklaşır, O’nunla “oturursa”, aydınlanır ve Allah’ın yüceliğini görüp, “sevgili Oğul’a” dönüşme hakkını kazanır.

Fakat İsa’ya güvenmeyen, O’nu sevmeyen kişi Allah’ı da reddeder. Bu vaktiyle Mesih’in çok uzağında yaşarken, O’na gelen, ama kendisini O’na tam vermeyen kişi zamanla tövbe etme imkanını da yitirir, Rab’bin Egemenliğine giremez. Böyleleri İncil’i kendi arzularına göre anlarlar. İncil’in sözcükleri kulaklarına, anlayamadıkları bir şifre gibi gelir, zihinlerine işlemez.

Mesih’in, önlerinde benzetmelerle konuşup gerçeği tüm berraklığıyla kendilerine açıklamasına karşın onlar kurtuluşa ermek arzusunda değillerdir. Kendilerini sever, Allah’a kin duyarlar. Tanrısal yaşamı sevip Mesih’e bağlanan kişi büyür, kendisini inkar etmekle Allah’ın Egemenliğinde nice bereketlere kavuşur. Oysa yüreğini Allah’ın etkin sözüne kapatan, onu ihmal eden kişi diri vicdanını da kaybeder. Ruhsal yaşamda büyüyor musun, yoksa küçülüyor musun? Kendini sına.

Dua: Tüm bilgeliğin sahibi, sevgi dolu Rab, aptallığımızı, bilgimizin yüzeyselliğini, tövbemizin eksikliğini önünde itiraf ederiz. Yüreklerimiz, zihinlerimizi Kutsal Sözüne aç. Sevginin yüceliğini anlayabilmemiz için bize yardım et. Her an imanda uysal kalabilmemiz için bize güç ver. Bağışın ve uyarıcı sözlerin için sana şükrederiz. Bizi bırakma, sonuna dek kurtar. Amin.

Soru 6: Ruhsal gelişme ya da küçülme kuralı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:59 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)