Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 024 (Parable of the Sower)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
5. İsa kayıktan kıyıda oturan halka müjdeyi anlatıyor (Markos 4:1-34)

a) Ekinci benzetmesi (Markos 4:1-9)


Markos 4:1-9
1 İsa göl kıyısında halka yine öğretmeye başladı. Çevresinde çok büyük bir kalabalık toplandı. Bu yüzden İsa göldeki bir tekneye binip oturdu. Bütün kalabalık göl kıyısında duruyordu. 2 İsa onlara benzetmelerle birçok şey öğretiyordu. Öğretirken, 3 "Şunu dinleyin" dedi. "Ekincinin biri tohum ekmeye çıktı. 4 Ektiği tohumlardan kimi yol kenarına düştü. Kuşlar gelip bunları yedi. 5 Kimi, toprağı az kayalık yerlere düştü. Toprak derin olmadığından hemen filizlendi. 6 Ne var ki, güneş doğunca kavruldular, kök salamadıkları için kuruyup gittiler. 7 Kimi, dikenler arasına düştü. Dikenler büyüdü, filizleri boğdu ve filizler ürün vermedi. 8 Kimi ise iyi toprağa düştü, büyüyüp çoğaldı, ürün verdi. Bazısı otuz, bazısı altmış, bazısı da yüz kat ürün verdi." 9 Sonra İsa şunu ekledi: "İşitecek kulağı olan işitsin!"

Bizimle Oğlu aracılığıyla konuşan Allah bize yerin ve göğün sırlarını açıklar. Kendisini kontrol etmek amacıyla Kudüs’ten gelen Yahudi heyetine Rab ilkelerini açık bir biçimde değil, benzetmeler ve kapalı öykülerle anlattı. Rab bununla, kişiyi düşünmeye, kastedilen anlamı zihnini kullanarak çıkarmaya sevk etmeyi amaçlıyordu. Bu yolla kişi gerçeği daha çabuk kabul edebilirdi. Mesih bu sayede hem kendisini, hem de izleyicilerini halkı saptırmak ya da dine hücum etmek suçlamasıyla tutuklanmak tehlikesinden de korkuyordu. Mesih bilgeliğini ve zekasını kullanarak gerçeği anlattı. “Yılanlar gibi bilge, güvercinler gibi saf olun.

Ekinci benzetmesinde İsa bize kendisini anlatıyor, dinleyicilerinin Allah’ın Sözü karşısındaki tutumlarına ilişkin deneyimlerine bizi ortak ediyor. İnsanların Müjde’ye tepkileri farklıdır.

Hiç asfaltlanmış olan yola tohum eken birine rastladın mı? Oysa Allah taşlanmış yüreklere kurtuluş müjdesini sunuyor. Kendilerini boşvermişlik, dinsel bağnazlık ya da politikadan kurtaramayanlar Müjde’yi duyma yeteneğinden yoksundurlar. Zira yürekleri bambaşka düşünceler, boş ilkelerle dolu olup, zamanla gururlarının ölü kalıpları dışında düşünebilmek kabiliyetini de yitirirler.

Yüzeysel kişi coşkuludur, Mesih çağrısına hızla karşılık verir. Ama aynı hızla da inancından döner. Çünkü duyguya dayanan inanç zorluk anında yeterli değildir. Kişi zor koşullarda kendisindeki köklü değişimin bir ürünü olan sabır gücüne muhtaçtır.

Yoksulluk ve yaşamın sıkıntıları içinde kıvranan kişi dünyalık sorunlarını kendisine unutturabilecek son bir çare olarak Tanrı’nın sözünü içercesine okur. Fakat kendisini inkar etmez, mal sevgisinden vazgeçip her işini Allah’a teslim etmezse, sıkıntı ve sorunlarının artması ardından Allah’ı reddeder. Baba’nın sevgisinde kalmayan kişi, sürekli kendi kendisiyle ilgilendiğinden Allah’ı unutur. Tövbe etmiş olan imanlı ise, yüreğinde duyduğu eziklikten ötürü övünç içinde Allah’a koşmaz, günahlarından utanç duyar. Ne bir insanın yardımını umar, ne de toplumda yer-mevki sahibi olmayı. Bağışa kavuşmak, bozuk ahlakının üstesinden gelmek, Kutsal Ruh’la dolup bu Ruh’un meyvelerini getirmek biricik arzusudur. Rab etkili Söz’ü için verimli toprağı ancak tövbekar kişide bulur.

Dua: Rab, senin sözünü gereği gibi dinleyip anlayamadığımızı unutarak itiraf ediyoruz. Yüreklerimizin katılığını, yüzeyselliğimizi affet. Kutsal Ruhunla gerçek tövbeye ilet bizi. Böylece Sözün bizde iyi ürünler yeşertsin. Buyruklarını tutup lütfunda büyüyebilmemiz için bize yardım et. Amin.

Soru 5: Allah’ın sözünü dinleyip değişik tepkiler gösteren dört bölük dinleyici kimdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:58 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)