Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 023 (Jesus' True Family)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

4. Mesihin gerçek yakınları (Markos 3:31-35)


Markos 3:31-35
31 Daha sonra İsa'nın annesiyle kardeşleri geldi. Dışarıda durdular, haber gönderip O'nu çağırdılar. 32 İsa'nın çevresinde oturan kalabalıktan bazıları, "Bak" dediler, "Annenle kardeşlerin dışarıda, seni istiyorlar."
33 İsa buna karşılık onlara, "Kimdir annem ve kardeşlerim?" dedi. 34 Sonra çevresinde oturanlara bakıp şöyle dedi: "İşte annem, işte kardeşlerim! 35 Tanrı'nın isteğini kim yerine getirirse, kardeşim, kızkardeşim ve annem odur."

Allah’ın egemenliği aileleri, dostlukları, toplumları böler. Çünkü Kutsal Ruh Mesih’e iman edenleri Allah’ın Ailesi kılar, onlara sevgi ve göksel Baba’nın istemine göre yardımlaşmada yeni dostlar verir.

İsa’nın annesi din adamlarının Kudüs’ten sevgili oğlunu öldürtmek için Galile’ye geldikleri haberini duydu. Hizmetini bırakıp en büyük desteği olan eşini yitirmiş ailesine dönmesi için oğullarını yanına alıp İsa’nın yanına gitmeye karar verdi. Çevresindeki kalabalık yüzünden yanına yaklaşamadıklarından, derhal topluluktan uzaklaşıp kendileri ile birlikte gelmesini söylemeleri için O’na bazı dostlarını gönderdiler.

Ancak dördüncü buyruk uyarınca anababasına itaatte kusur göstermeyen Mesih göksel Babasına yeryüzündeki ana-babasından daha çok itaat etmeliydi. Böylece O, Allah’ın ailesine olan bağlılığın bedensel akrabalarıyla yakınlığından önde geldiğini gösterdi. Kutsal Ruh’un işlevi, Yasa’nın da asıl hedefi, bizi her şeyden önce Allah sevgisinde birleştirmektir. Zira dünyalık aileler yok olup gidecek, ama Rab’bin ruhunda kurulan dostluk ve birlik sonsuza dek sürecektir. Göksel Baba’nın ailesine mensup olan bu kişi de kimdir? Aslında herkes bilerek ya da bilmeyerek Allah’ın istemini yapıyor. Ama Allah’ın istemi nedir? O, seni kurtaracak, sana Yüce Allah’a hizmet etmeni sağlayan gücü bağışlayacak olan Biricik Oğul İsa Mesih’e iman etmendir. O zaman kendi kendini kurtarabilmek vehminden sıyrılacak, Allah’ın Ruhu’na güvenecek, yeryüzüne esenlik yayanlardan biri olacaksın. Mesih seni kardeşi olarak görüyor, Allah’ın Egemenliğine girdiğin takdirde Allah’ın Oğlu seni en yakınlarından biri sayıyor; bundan büyük onur olabilir mi? O zaman dünyalık yakınlarını aşacak, Kutsal Ruh’un irşat ve bilgeliğinden alacağın güçle insanlar arasında ayrım yapmayacaksın.

Dua: Kutsal Allah, senin çocukların olmaya layık değiliz. Ama biricik Oğlun bizi kardeş kılarak ailene davet etti. Bizi kutsa bilinçaltımızı arıt ki, nasıl Mesih kutsalsa, bizde O’nun benzerliğinde kusursuz imanlılar olalım. Böylece her gün senin sevgi ve istemini uygulayarak lekesiz bir yaşam için gerekli güce kavuşabilelim. Özellikle ailelerimizle olan ilişkilerimizde bize yardımcı ol. Onlara en güzel biçimde yardımcı olalım. Eğer senin adını reddedeceklerse, bizi onlardan ayır. Onların her biri için sana yükselttiğimiz duaları kabul et. Amin.

Soru 4: Mesih’in kardeşleri kimlerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:58 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)