Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 022 (Jesus Charged with Making Agreements with Devils)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

3. İsa Baalzebul suçlamasına karşı kendisini savunuyor (Markos 3:20-30)


Markos 3:20-30
20 İsa bundan sonra eve gitti. Yine öyle büyük bir kalabalık toplandı ki, İsa'yla öğrencileri yemek bile yiyemediler. 21 Yakınları bunu duyunca, "Aklını kaçırmış" diyerek O'nu almaya geldiler.
22 Yeruşalim'den gelen din bilginleri ise, "Baalzevul O'nun içine girmiş" ve "Cinleri, cinlerin önderinin gücüyle kovuyor" diyorlardı.
23 Bunun üzerine İsa din bilginlerini yanına çağırıp onlara benzetmelerle seslendi. "Şeytan, Şeytan'ı nasıl kovabilir?" dedi. 24 "Bir ülke kendi içinde bölünmüşse, ayakta kalamaz. 25 Bir ev kendi içinde bölünmüşse, ayakta kalamaz. 26 Şeytan da kendine karşı gelip kendi içinde bölünmüşse, artık ayakta kalamaz; sonu gelmiş demektir. 27 Hiç kimse güçlü adamın evine girip malını çalamaz. Ancak onu bağladıktan sonra evini soyabilir. 28 Size doğrusunu söyleyeyim, insanların işlediği her günah, ettiği her küfür bağışlanacak, 29 ama Kutsal Ruh'a küfreden asla bağışlanmayacak. Bunu yapan, asla silinmeyecek bir günah işlemiş olur."
30 İsa bu sözleri, "O'nda kötü ruh var" dedikleri için söyledi.

Cehennem ruhu tüm ordularını Mesih’e karşı birleştirdi. Görkemli Kudüs’ten Tevrat ve Şeriat uzmanlarını, marangoz İsa’nın çalışmalarını yerinde görüp O’na bir tuzak hazırlamaları için Kuzeyin küçümsenen dağlarına getirdi. O’nun şeriata başkaldırdığını, yasaya göre halkı saptıran bir kişi olduğunu kanıtlayacaklardı.

Tam bu sırada İsa’nın tüm ailesi ve yakınları öğrencileriyle birlikte toplumdan dışlanmak, utanç içinde yok edilmek tehlikesiyle yüz yüze geldiler.

Bu nedenle ailesi ve akrabaları sözde O’nu savunmak amacıyla O’nun saçmalayan bir deli olduğunu iddia etmeye başladılar. Hem kendi üzerinden sorumluluğu kaldırmak, hem de O’nu korumak için bu en çıkar yoldu. Kurtarıcılık görevini kösteklemek için ellerinden geleni yaptılar. Ama O’nu dinlemek ve hastalıklarından kurtulmak için toplanan kalabalıktan ötürü O’na ulaşamadılar. Şeriat savunucuları, İsa diyorlardı, yakınlarının iddia ettiği gibi bir deli olmayıp Baalzebul’un ruhuna tutulmuş bir hastadır. Halkın önünde O’nun, buyruğu altında yeryüzündeki sineklerin sayısınca iblis bulunan, ruhların önderi Baalzebul’a yakalandığını öne sürdüler. Allah’ın bedene girmiş sevgisine Şeytan yakıştırmasında bulundular. Cehennemi kin, Tevrat imanlılarının gözlerini körleştirmişti, Yasa’da kuru harflerden başka bir şey göremediler; Allah’ın Mesih’teki lütfu kendilerinden çok uzaktı.

Mesih halkın önünde kendisini savundu; cehennemi ve onun gizli sultasına ait ilkeleri açıklayarak, kendisine yöneltilen suçlamanın saçmalığını ve insafsızlığını ortaya koydu. Cehennem kendi başına buyruk bir ruh, iç çekişmelerine ve çelişkilerine karşın amacını gerçekleştirmek yolunda birlik gösteren güçlü bir “devlet”ti. İşte şeytanın bu yalancı ruhu kendisini izleyenlere egemen olup onları Allah’ı ve Mesih’ini reddetmeye sevk ediyordu.

Mesih tek başına karanlıklar ülkesine girdi, kendisini tek bir günaha dahi düşüremeyen şeytanın silahlarını elinden aldı gücünü taşıyan sözüyle tutsak tuttuğu zavallıları kurtardı. Her an şeytanı dize getiren Mesih, İnciliyle seni bencilliğinden, kirli geçmişinden kurtarıyor. O’nun sözüne kulak verir, kabul edersen, Allah’ın egemenliğine girersin.

Allah’ın Mesih’teki sevgisini yalnızca geçici bir süre için fark edenlere yazıklar olsun. Bu eşsiz Tanrısal bağışın ardında Rab’bi reddederek yüreklerini katılaştırırlar, sonunda da O’na küfretmeye başlarlar. Bilmeden, tanımadan Allah ve Oğlu’na saldıran, onlarla alay eden kişi affedilebilir, ama kendisine gösterdiği lütuf ve merhamete bile isyan eden, özünde suçlu ve şeytandan farksız bir yaratık olmuştur ve bağış bulmasına imkan yoktur. Mesih’i tanımış olmanı Kutsal Ruh ile yaşadığın deneyimleri küçümseme, hemen tövbe et, ruhsal eziklikle Mesih’e iman et, henüz vakit varken kendini Kurtarıcı’nın sevgisine bırak.

Dua: Kutsal Baba, sana tapınırız, çünkü bizi biricik Oğlunun ölümüyle yargıdan kurtardın. O’nun sevgisinde bizleri pekiştir, kötü ruhlara yem olmamak, tam tersi kirlilikten uzak sana layıkıyla hizmet edebilmemiz için kötü arzulardan bizi kurtar. Rab, halkımıza acı ki, kimse seni reddedip mahvolmasın. Amin.

Soru 3: Kudüs’ten gelen heyetin gayesi ve yönelttiği suçlama neydi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:57 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)