Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 012 (Christ Heals a Demon-Possessed)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 2 - MESİH’İN GALİLEDEKİ İLK İŞLERİ (Markos 1:14 - 1:45)

3. Kirli ruha yakalanmış bir adamı kurtarması (Markos 1:21-28)


Markos 1:21-28
21 Kefarnahum'a girdiler. Şabat Günü İsa havraya gidip öğretmeye başladı. 22 Halk O'nun öğretişine şaşıp kaldı. Çünkü onlara din bilginleri gibi değil, yetkili biri gibi öğretiyordu. 23 Tam o sırada havrada bulunan ve kötü ruha tutulmuş bir adam, "Ey Nasıralı İsa, bizden ne istiyorsun?" diye bağırdı. 24 "Bizi mahvetmeye mi geldin? Senin kim olduğunu biliyorum, Tanrı'nın Kutsalı'sın sen!" 25 İsa, "Sus, çık adamdan!" diyerek kötü ruhu azarladı. 26 Kötü ruh adamı sarstı ve büyük bir çığlık atarak içinden çıktı. 27 Herkes şaşıp kaldı. Birbirlerine, "Bu nasıl şey?" diye sormaya başladılar. "Yepyeni bir öğreti! Kötü ruhlara bile yetkiyle buyruk veriyor, onlar da sözünü dinliyor." 28 Böylece İsa'yla ilgili haber, Celile bölgesinin her yerine hızla yayıldı.

Havraya gelenlerin arasında kötü bir ruha kapılmış bir adam vardı. Bugün kiliselerinizde Kutsal Ruh’tan başka ruhlara yer var mı? Çaresiz insanların kötünün elinden kurtulmaları için Mesih’ten aranızdaki her kirli, kibirli ruhu kovmasını diliyorum.

Allah’ın sevgisinden doğan Mesih ayak bastığı yerde gücünü hissettirir. Şeytan bu gücü tanır, ondan ürker, Çünkü o ne Allah’ın sevgisini görebilir, ne de O’nun lütfunu kavrayabilir. Onun tek bildiği Mesih’in kendisine yeryüzünde ve gökte tüm yetkinin kendisine verilmiş öncesiz yargıç olduğudur. Şeytan, iblis ve kirli ruhlar işte bu yargıcın kendi haklarında vereceği ölüm kararını korku ve dehşet içinde beklemekteler.

Bugün çokları ruhların varlığına inanmıyor, ruhtan söz edildiğinde gülüyor, alay ediyorlar. Ama İncil açıkça şeytanın ve kendisine bağlı büyük bir “ordu”nun varlığına tanıklık ediyor. Bu kötü ruhların çoğu insanı etkiliyor. Fakat düşünmeden, “Şunda kötü ruh var”, “bunu cinler esir almış” deme. Kendi çabanla kirli ruhları çıkarmaya da yeltenme. Bu Mesih’le O’nun ruhunda olgunluğa ulaşmışların işidir. Bunun gibi, iman da bir bağış olup kişinin kendi uğraşı sonucu ulaştığı bir sonuç değildir. Bu nedenle Allah’a her imanlı şükretmelidir.

Şeytanlar da Allah’a ve Mesih’e inanıyorlar, ama nefret ederek. Cehennem ruhları Mesih’in gerçek kişiliğini yadsırken, Şeytanlar O’nun önünde diz çöküyorlar. Ama onların bu itirafı, eksik ve yalana dayalı. Kirli ruhlar kusursuz gerçeği tanıyamazlar. Çünkü Mesih yok etmek ya da öncesiz bir yargıç sıfatıyla kendisini göstermek amacıyla değil, bizden iman ve güven bekleyen bir Kurtarıcı olarak geldi. O bu nedenle kirli ruhlara susmalarını emretti. İsa egemenliğini tehdit ve cehennem uyarıları üzerine kurmak istedi. Sözleri ne denli dahiyane, dindar olsa da iblisin gücüne inanma, kardeşim. Çünkü onun her sözü hile üzerine kuruludur. Allah’ın sözüne susamış, şeriatı savunur gözükse de bu onun gerçek kimliğini değiştirmez.

Zafer eninde sonunda daima Mesih’indir. O’nun kirli ruhları çıkarması, Allah’ın Egemenliğinin dünyamıza gelişini müjdeler. Şeytan bundan böyle dünyamızın hükümdarı olmayacaktır. Mesih onun elinde esir tutulanların hepsini kurtaracaktır. Her kirli ruh Mesih’in ruhu önünde titreyerek kaçacaktır. Mesih kötü ruhlara tutulmuşları, onlara zarar vermeden iblisin sultasından kurtardı.

Şimdi sana da İncilin doğruluğunda tanıklık etmeni, güvenle dua edip yaşamanı Allah’ın Kuzusunun kanına yatırmanı öneririz. Mesih güçlü sözü aracılığıyla toplumumuzda çoklarını Şeytan ve kutsallıkla ilgisi olmayan ruhların egemenliğinden kurtaracaktır. İnsanlığın kurtuluşu için biricik çare Mesih’in Müjdesidir. Kurtarıcı Mesih’e gel, hem sen kurtul hem de ev halkın.

Dua: Rab Mesih, sen yüce kralımızsın. Sana tapınır, sevinçle şükrederiz. Bizi kirli ruhlardan kurtardın, Kutsal Ruh ile meshettin. Sevgin ve gerçeğinde bizleri pekiştir. Böylece senin himayen altında kusursuz yaşayalım. Çevremizde iblisin ruhuna tutulmuş her insanı kurtar, sana özlem duyanları aydınlat, böylece senin ışığını görebilip karanlığı senin gücün sayesinde terk edebilsinler. Amin.

Soru 14: 'Mesih kötü ruha tutulmuş insanı nasıl kurtardı? Kirli ruhların elinde inleyenleri O bugün nasıl kurtarıyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:51 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)