Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 011 (Calling of the First Four Disciples)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 2 - MESİH’İN GALİLEDEKİ İLK İŞLERİ (Markos 1:14 - 1:45)

2. İlk dört öğrencisini çağırışı (Markos 1:16-20)


Markos 1:16-20
16 İsa, Celile Gölü'nün kıyısından geçerken, göle ağ atmakta olan Simun ile kardeşi Andreas'ı gördü. Bu adamlar balıkçıydı. 17 İsa onlara, "Ardımdan gelin" dedi, "Sizleri insan tutan balıkçılar yapacağım." 18 Onlar da hemen ağlarını bırakıp O'nun ardından gittiler. 19 İsa biraz ileri gidince Zebedi'nin oğulları Yakup'la Yuhanna'yı gördü. Teknede ağlarını onarıyorlardı. 20 Hemen onları çağırdı. Onlar da babaları Zebedi'yi işçilerle birlikte teknede bırakıp İsa'nın ardından gittiler.

Dünyamız balıkla dolu bir deniz’i andırıyor, Mesih ise, sevecen bir “insan balıkçısı.” Ama O dünyanın tüm başıboş balıklarını tutup güven ortamına çekemez, yalnızca Allah’ın hazırlamış olup kendisine verdiklerini yakalayabilir. Kilise, dünya denizinden çekilip Allah’ın sözü ile daha büyük bir ağın oluşmasında katkıda bulunan, bu yolla çoklarının ölüm girdabından kurtulmasına vasıta olan imanlıların topluluğudur.

Mesih’in kurtuluş ağına önce Petrus sonrada kardeşi Andreas tutuldu. Rab onlarda tanrısal öngörüyle tövbe ve aklanma özlemi sezmişti.

Kültürlü insanlar değillerdi, ama ağır işleri görmeye hazır, denizin tehlikelerinden yılmayan iki usta balıkçıydılar. Mesih’i önceden tanıyorlardı. Vaftizci Yahya’dan O’nun Allah’ın kuzusu olduğunu duymuş ve buna inanmışlardı. Öğretmenleri Yahya zindana atıldığında çağrısına uyarak Mesih’i izlemeye başladılar.

Kutsal Kral bize kendisine gelmemizi buyurduğu zaman onun emrine itaat etmekten başka çaremiz olamaz, inançsızların hoşuna gitmese de, alaycılar alay etse de onun buyruğundan çıkmayız.

Mesih seni de insanlar için bir kurtuluş avcısı yapmak istiyor zekan, malın, Kutsal Ruh’taki olgunluk ve alçakgönüllülüğünle onları kurtuluş kıyısına çekesin diye. Mesih izleyicilerinin ağı dualar eşliğinde Kutsal Ruh’un önderliğinde atılan Allah’ın Sözüdür.

Mesih’i izlerken,insanları kurtuluş kıyısına çekenin aslında biz olmayıp, bizde çalışan, beni ve seni hizmetine çağıran Mesih olduğunu öğreniriz. Doğası gereği hiçbir insan Allah’ın hizmetinde çalışmaya layık değildir. Bizlerden her biri işe yaramaz bir köleden farksız. Fakat O’nun çağrısı, gel seni bir insan avcısı yapayım, sana ruhsal görevi yerine getirme gücü verir. Bundan böyle yücelik yalnızca bizleri yararlı kullara dönüştüren Rab’bindir. O’nu izlemekle bilgelik kazanır, kutsal bir yaşam biçimine kavuşuruz: Sizler dünyanın ışığısınız... Işığınız insanların önünde öyle parlasın ki, sağlıklı işlerinizi görsünler ve göklerde bulunan Babanızı yüceltsinler.” (Matta 5:14-16)

Bir başka gün Mesih Yuhanna ile kardeşi Yakup’la karşılaştı. Bu iki yetenekli adamı hizmetine çağırarak ailelerini kutsadı. Ailelerinin tek ekmek, kapısı olan işlerini bırakmaları geride kalan insanlar için büyük bir kayıptı. Ama onlar diğer içten imanlılar gibi şu gerçeğin farkına varmışlardı: “Hem Allah’a, hem de mala kulluk edemeyiz.” Rabb’e hizmet edenlerin parada malda gözleri yoktur. Onlar Allah’ın, yüreklerine Ruhu ile nüfuz edişine tanık olmuşlardır. Böylesi bir ruhu taşıyan kişi malını sevgi yolunda dağıtır.

Yuhanna ve Yakup şimdi ağ onarmak yerine büyük bir titizlik ve sabırla Mesih’in kilisesini birlik içinde pekiştirmekle meşguldüler. Kilisede görev alıp çalışmak sabır, yumuşaklık gibi sevginin belli başlı sıfatlarına gereksinim duyar.

Hiç oturduğun kent ya da köyün sokaklarından geçtiğin bir sırada Mesih’in çağrısını duyduğun oldu mu? Şimdi duysan, çağrısına hemen uyup O’nu son ana kadar izler misin? Mesih’in Ruhunun irşadıyla herhangi bir insanı Kurtarıcıya götürdün mü? Şimdi ne yapıyorsun? Gamsız tasasız uyuyor musun, yoksa kendini yüceltmek yerine diri Rabb’ine mi hizmet ediyorsun?

Dua: Rab İsa, bizi hizmetine çağırdığın için sana şükrederiz. İşe yaramaz kullar olduğumuzu, bu daveti hak etmediğimizi itiraf ediyoruz. Günahlarımızı affet, bizi Kutsal Ruhunla doldur. Senin sevgi hizmetini sadakatle görebilmemiz için bize anlayış ve bilgelik ver. Malımıza, mülkümüze güvenmek hastalığından kurtar bizi. Senin bize gösterdiğin ilgi ve özeni tek güvencemiz olarak görebilmemizi sağla. Bizi kurtardığın gibi arkadaşlarımızı da kurtar. Sen kendisi için sana sürekli dua ettiğimiz insanları tanıyor, biliyorsun. Sen duaları işiten ve kabul edensin. Amin.

Soru 13: Mesih’in “ardımdan gelin sizleri insan balıkçısı yapacağım” çağrısı ne anlama geliyordu?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:51 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)