Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 013 (Christ Heals All Diseases)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 2 - MESİH’İN GALİLEDEKİ İLK İŞLERİ (Markos 1:14 - 1:45)

4. Göksel tabib tüm hastalıkları iyileştiriyor (Markos 1:29-39)


Markos 1:29-39
29 İsa havradan çıkar çıkmaz, Yakup ve Yuhanna ile birlikte Simun ve Andreas'ın evine gitti. 30 Simun'un kaynanası ateşler içinde yatıyordu. Durumu hemen İsa'ya bildirdiler. 31 O da hastaya yaklaştı, elinden tutup kaldırdı. Kadının ateşi düştü, onlara hizmet etmeye başladı.
32 Akşam olup güneş batınca, bütün hastaları ve cinlileri İsa'ya getirdiler. 33 Bütün kent halkı kapıya toplanmıştı. 34 İsa, çeşitli hastalıklara yakalanmış birçok kişiyi iyileştirdi, birçok cini kovdu. Cinlerin konuşmasına izin vermiyordu. Çünkü onlar kendisinin kim olduğunu biliyorlardı.
35 Sabah çok erkenden, ortalık henüz ağarmadan İsa kalktı, evden çıkıp ıssız bir yere gitti, orada dua etmeye başladı. 36 Simun ile yanındakiler İsa'yı aramaya çıktılar. 37 O'nu bulunca, "Herkes seni arıyor!" dediler.
38 İsa onlara, "Başka yerlere, yakın kasabalara gidelim" dedi. "Oralarda da Tanrı sözünü duyurayım. Bunun için çıkıp geldim." 39 Böylece havralarında Tanrı sözünü duyurarak ve cinleri kovarak bütün Celile bölgesini dolaştı.

Haberci evliydi. Evlilik, Mesih izleyicileri için bir günah değildir. Deneme ve saldırılar eşler tarafından ortaklaşa savuşturulur. Mesih’in esirgemesine sürekli gereksinimimiz vardır.

Petrus’un kaynanası ağır bir hastalığa yakalanmıştı. Ama Kurtarıcı yakınlarındaydı ve çok geçmeden O’nun büyük gücüne yeniden tanık olacaklardı. İsa Petrus’un evine girer girmez, hastanın yanına giderek elini tuttu; yetkisiyle hastalığı kovdu. Mesih hem usta tabib, hem de gerçek kurtarıcıydı.

Tedavisi çabuk sonuç verdi. Kadın hemen kalkarak misafirlerine alçak gönüllülükle hizmet etmeye başladı. Mesih’in kurtulmalığına kavuşanlarda işte böyle O’nun hizmetine koşarlar. Hizmet imanlıların şiarıdır. Çünkü; Allah’ın oğlu hizmet edilmeye değil hizmet etmeye geldi ve kendisini çokları uğruna kurtulmalık olarak feda etti.

Sıkıntılar dünyamızda sınırsız. Ama buna karşın zayıfları düşündüğümüz, açları teselli ettiğimiz, kimsesizlere ve yoksullara yardım elini uzattığımız oluyor mu? Yüreklerimiz taş gibi hissizleşmiş mi, yoksa başkalarının acılarını duyabiliyor mu? Mesih eşsiz sevgisiyle hastalıklarımızı ve onların nedeni olan günahı kaldırdı, kendisi yüklendi. O’nun güç ve şefkatine tanık olan insanlar, ona koştular. İnsanlık tarihinde İsa’nın adından daha önemli bir ad yoktur. Rab kendisine gelen her kişinin kurtarıcısı ve tabibidir.

Mesih’in sevgisi O’na inananların güç kaynağıdır. O’nun tedavi ve iyileştirmelerinde Şeytan ile Allah arasında sürekli bir mücadelenin varlığına tanık oluyoruz. Şeytansal güç O’nu tanır tanımaz ürkmüştü. Allah’ın Oğlunun sözlerinde açığa çıkan tanrısal güç ne görkemlidir! O, sınırsız gücüne karşın kötü ruhları, gücüne ve kutsallığına tanıklık etmekten alıkoydu. Cehennem tanıklığı aracılığıyla insanları kendisine bağlamak O’nun hedefi değildi.

Sabah erkenden kalkan İsa “Baba”sıyla baş başa kalmak amacıyla çöle gitti. Şunu unutma ki, Allah’ın Oğlu kendisine hizmet edenlerin tümünü Baba’sına bildiriyor, onlar için dua ediyor. Sende Rab’bin hizmetçilerinden biri misin? Sürekli ve içten dua etmedikçe vereceğin savaşım ürün getirmeyecektir. Kalk, canlan, tembelliği bir yana bırak, Allah’ın Oğlunu örnek edinerek dua et. O zaman Allah’ın çağrı, irşat ve sayısız bereketlerine kavuşacak, Rabbinin bu gün senden ne yapmanı istediğini öğreneceksin. Rab seni çevrende tanıklıkta bulunmaya göndermek istiyor. Dinlemek isteyenlere tanıklık et, söz ve davranışlarınla önlerinde Mesih’in yaşamını, sende gerçekleştirdiği işleri açıkla. Böylelikle insanları esir almış iblisleri kovabileceksin. Allah’ın Ruhu senin tanıklığın aracılığıyla şeytansal ruhu çıkaracaktır.

Dua: Mesih sen her şeyin sahibi Allah’ın Oğlu, tabib ve kurtarıcısın. Karanlığın güçleri senin Egemenliğinin geldiğini anlıyorlar. Gökyüzünde tamamlandığı, gibi bu gün de evlerimizde senin kurtarıcı iradenin gerçekleşmesini sağla, ey Rab! Bize sürekli dua ve güçlü tanıklık vermeyi öğret, bizler için akıttığın kanının korumasında bizi esirge; arkadaş ve dostlarımıza senin benzeyişinde yaşayabilmeleri için kurtuluş ve şifa ver. Amin.

Soru 15: Müjdeci Markos, İncilinde Mesih’i nasıl betimliyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:52 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)