Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 042 (How Can the Unity of a Church Grow?)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 3 - Dirildikten sonraki yaşamın nasıl? (Koloseliler 3:1-17)

17. Kilise içinde birliktelik nasıl artar? (Koloseliler 3:11-15)


Koloseliler 3:14-15
14 Bunların hepsinin üzerine yetkin birliğin bağı olan sevgiyi giyinin. 15 Mesih'in esenliği yüreklerinizde hakem olsun. Tek bir bedenin üyeleri olarak bu esenliğe çağrıldınız. Şükredici olun!

Deneyimleri Pavlus’a kilisenin barışı için sürekli bağışlama, sabır ve sevginin olması gerektiğini söylüyordu. Elçi ayrıca, insanların barışı koruma çabalarının ve iyi niyetli barış elçiliklerinin zamana bağlı ve geçici olduklarını da biliyordu. Bu nedenle Kutsal Üçlemenin denetimi altındaki “İsa Mesih’in barışından” söz etti. “Sizlere esenlik bırakıyorum. Size kendi esenliğimi bırakıyorum. Ben size dünyanın verdiği gibi vermiyorum, Yüreğiniz sıkılmasın. Korkmayın!” (Yuhanna 14:17)

Mesih’in Lütfu kilisenin sevgi bağlarını korur. Şeytan bu Tanrısal barışı bozmak için elinden geleni yapar, bu nedenle kilise içindeki guruplar arasında yaşanan gerilim, kırgınlık ve huzursuzluk bizi asla şaşırtmamalıdır. Bu çok olağandır. Karşılıklı bağışlama ve itaat ilacı düzenli olarak yutulmalıdır. Ulusların Elçisi bu bağlamda şöyle yazar; “ Mesih’in esenliği yüreklerinizde hâkim olsun. Bir tek bedenin üyeleri olarak bu esenliğe çağrılmış bulunuyorsunuz. Her zaman teşekkür edenler olun.” (Koloseliler 3:15)

Bu tümcenin ağırlık noktasını iki sözcük, “Çağrılmak” ve egemen olmak” oluşturmaktadır. Mesih’te yaşan bir kişi yalnız kendisi için inanmaz, o kilisenin Sevindirici Haber tarafından belirlenmiş birliğine katılmaya çağrılmıştır. Bu eylem, Mesih’in ruhsal bedeninin baş, bizim ise uysal gövdesi olduğumuz bir birlikteliktir. Burada baş, bizim düşüncelerimizi önemsemek zorunda değildir, tam tersine biz O’nu düşündüğünü ciddiye almak zorundayız. Buna bağlı olarak Kutsal Ruh, barışın ve barışmanın Ruh’u yalnız bizi teselli etmeyi, güçle donatıp önemli görevlere koşmayı düşünmez, öncelikle bizi ve kiliseyi egemenliği altında tutmayı amaçlar. İçimizde O’nun egemenliğine baş kaldırmak yoktur, ancak güven dolu itaat vardır. Kralımızın egemen olduğu yerde Tanrı’nın hükümranlığı gerçekleşir. Bu nedenle gerilimi az kiliseler bizi şaşırtmamalı, bilakis bu duruma teşekkür etmeliyiz. Eski Antlaşma’da okuduğumuz gibi, bu teşekkür Tanrı’nın planında rol oynamamızı sağlayacaktır; “ Kim şükran kurbanı sunarsa beni yüceltir. Yolunu düzeltene kurtarışımı göstereceğim.” (Mezmur 50:23)

Dua: Göklerdeki Babamız, Mesih’in kanı aracılığıyla senin kutsalların ve sevgilin olduk. Bunun için sana dua ediyoruz. Sevindirici Haber’le yaşamamız ve birlik içinde senin barışına tanıklık ettiğimiz için sana teşekkür ediyoruz. Bize yardım et ki, birimizi karşılıklı olarak bağışlayalım, unutmayı öğrenelim, böylece kötü düşman üzerimizde egemenlik kurmasın. Âmin.

Soru 13: Kilisede barış nasıl sağlanabilir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 28, 2011, at 03:17 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)