Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 040 (How Can the Unity of a Church Grow?)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 3 - Dirildikten sonraki yaşamın nasıl? (Koloseliler 3:1-17)

17. Kilise içinde birliktelik nasıl artar? (Koloseliler 3:11-15)


Koloseliler 3:12-13
12 Öyleyse, Tanrı'nın kutsal ve sevgili seçilmişleri olarak yürekten sevecenliği, iyiliği, alçakgönüllülüğü, sabrı, yumuşaklığı giyinin. 13 Birbirinize hoşgörülü davranın. Birinizin ötekinden bir şikâyeti varsa, Rab'bin sizi bağışladığı gibi, siz de birbirinizi bağışlayın.

Yeniden doğanlar çok iyi bilmediler ki, sonsuz yaşama olan sevinçleri yalnızca Tanrı’nın öfkesinden kurtulmuş olmaktan kaynaklanmamaktadır. Yeniden kazandıkları iyi yüreklilik, merhamet ve sevgi duyguları cemaat içinde de gerçekleşmelidir. Kolose kilisesindeki farklı kültürler bazı yanlış anlamalara, kırgınlıklara, duygusallığa, çılgınlığa, gerçek anlamda şikâyetlere ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Kilisenin her ferdi cemaat içinde en küçük olarak, herkese hizmet sunmak için çağrıldığını asla unutmamalıdır. İsa bu konuya ilişkin olarak şöyle der; “ Benden öğrenin. Çünkü ben yumuşak huylu ve alçak gönüllüyüm. Böylece canlarınız rahata kavuşacaktır.” (Matta 11:29)O bu sözleriyle yüreğimizdeki hastalığa işaret ederek, kibrimizin yenilmesini, Baba’ya karşı dik başlılığımızın yerini merhamete dönüştürülmesini ister. Mesih cemaati kusursuzlardan oluşmamaktadır, karşılıklı hoşgörü içinde homurdanmadan birbirlerine katlanmayı, Tanrı’nın bizi bağışladığı gibi bağışlamayı bilen üyeleri içerir. Buradan göklerdeki Babamız’a yalvarırız; “ Bize karşı suç işleyenlerin suçunu bağışladığımız gibi Sen de bizi bağışla!” (Matta 6:12, 14-15) Bu derin ricayı anlayanlar herkesi hemen, isteyerek ve tamamen bağışlar ve bağışladığı kişiyi sevmeyi öğrenir, çünkü aksi durumda kendisini bağışlama kapsamının dışında tutmuş olacaktır.

İsa cemaatinde kin, ceza ve nefretin yeri yoktur. Eski Antlaşma ve Kuran’ın bu tür istemleri Mesih’in kefaret ölümü aracılığıyla ortadan kaldırılmış, yok edilmiştir. İsa’yı tanımayan Yahudi ve Müslümanlar hala daha yasalarına uygun olarak nefret duygusu içindedirler; “ Göze göz, dişe diş” (Mısır’dan Çıkış 21:24; Maide Suresi 5,45) Oysa İsa bize şöyle buyurmuştur; Düşmanlarınızı sevin ve size baskı yapanlar için dua edin. Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız.” (Matta 5:44-45) Hiç kimse bu buyruğu tek başına yerine getiremez, gece ve gündüz Tanrı’nın yardımına muhtaçtır.

Soru 11: Kilise üyeleri aralarındaki hangi sorunu özellikle çözmek zorundadırlar?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 25, 2011, at 09:57 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)