Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 040 (Use time well)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
A - Çeşitli yeteneklerinize karşın, kilisenin ruhsal birliği için çalışın (Efesliler 4:1-16)

Günlerinizi iyi değerlendirin, çünkü günler kötüdür (Efesliler 5:15-20)


Efesliler 5:15-20
15 Öyleyse nasıl yaşadığınıza çok dikkat edin. Bilgelikten yoksun olanlar gibi değil, bilgeler gibi yaşayın. 16 Fırsatı değerlendirin. Çünkü yaşadığımız günler kötüdür. 17 Bunun için akılsız olmayın, Rab'bin isteğinin ne olduğunu anlayın. 18 Şarapla sarhoş olmayın, bu sizi sefahate götürür. Bunun yerine Ruh'la dolun: 19 Birbirinize mezmurlar, ilahiler, ruhsal ezgiler söyleyin; yürekten Rab'be ezgiler, mezmurlar okuyun; 20 durmadan, her şey için Rabbimiz İsa Mesih'in adıyla Baba Tanrı'ya şükredin;

Afrikalı bir kabile reisinin kızı bir yıl boyunca bir rahip ailesinin yanında çalıştıktan sonra işten ayrılmıştı. Neden ayrıldığı sorulduğunda; “babam benden bir yıl bu evde ev sahibine evin hanımına ve kızına hizmet etmemi söyledi” diye yanıt verdi. “Daha sonra bir yıl Müslüman şeyhin yanında çalışıp, izlenimlerimi babama anlatacağım. Edindiğim deneyimler doğrultusunda kabilemizin daha iyi olan dine geçmesini sağlayacağım.” Bu sözler papaz ve karısında tam bir şok yaratmıştı. Son bir yıl içinde yaptıklarını hatırlamaya çalıştılar. Ettikleri her kötü söz, yakışıksız davranışları için tövbe ettiler.

Bilgelikle dolu bir yaşam sürmek isteyen kişi günlerini Tanrı’nın yasalarına uygun olarak geçirmelidir, böylece Yaratan, Kurtarıcı ve Hâkimle uyum içinde olacaktır. Yaşamın değerini ne alınan yüksek maaş, ne de karnedeki notlar belirlemez, önemli olan Kurtarıcının bizim hakkımızda düşündüğüdür. İsa’nın bağışları ve esenliği yaşamımızı, insanların biçmiş olduğu değerlerden çok daha fazla doldurur. Kendinin ve ailenin nasıla yaşayacağını planla, göklerdeki Baba’na dua et ki, seni bilgelikle mesh etsin. Özellikle mesleğini ve eşini henüz seçmemişsen buna gereksinimin olacaktır. Tanrı’nın bilgeliğini dünya tarihindeki tüm üstün zekâlılardan daha akıllıdır.

Pavlus belki de Roma’da, artık gezerek görev yapma zamanının bittiğini anlamıştı. Aylar ve yıllar boyunca ona ayrılmış zamanı arkasında bırakmış, bedeninin ve ruhunun verebileceği her şeyi İsa için harcamıştı. Bu bağlamda, Efes’teki kutsalları ve nerede olurlarsa olsunlar her Hıristiyan’ı uyarmaktaydı. İsa’nın adı ve gücü adına ne yapabiliyorsan yap. Görevlerin arasında seçim yapma şansın varsa, dualarında Rab’bin en hoşuna giden seçeneği, kendi istemlerine uymasa bile O’na göster. Şayet resmi görev zamanının geçtiğini düşünüyorsan, Albrecht Bengel’in önerdiğini yap. Tanrı’nın sözünün derinliklerine in. Metinleri karşılaştırarak İncil’in sana öğretmek istediklerini öğren. Sana verilecek görevler için donan ve dünyayı saracak biçimde başkalı için dua et. (Vahiy1:6; 5:10) Kıtalara, ülkelere ve şehirlere göre bir dua listesi hazırla. Bu zamana kadar sana verdiği esenlikler için göklerdeki Baba’na dua et.(Mezmur 103:1-5) Ve bil ki, O seni Ruh’un yönetiminde yalvardığın için, İsa’nın yaraları adına yükseltti.

Dua ederek İncil’i okuyanlar yeni bir anlayış kazanırlar. Bu kişiler maddi sorunları ve dünyanın iç olanaklarıyla ilgilenmez, Tanrı isteminin düşünce hattında ilerlerler. Bedensel veya ruhsal şikâyetler onu belki iyileşmek ve bağışlanmak için dua etmeye yönlendirecek, birden o zamana dek çevresinde karşılaşmamış olduğu yüz binlerce kör, sağır, topal ve diğer engellileri fark edecektir. İsa kendisine gelen veya getirilen hasta ve acı çekenlere yardım etti. O’nun ruhsal durumu, bir süre sonra Roma egemenliğine karşı çıkacak ve halklarını kan dökülmesinden, sefalet ve kölelikten kurtarmak isteyecek teröristlerin psikolojisinden çok farklıydı. Bu nedenle Pavlus şöyle yazar; “ Akılsız kişiler olmayın, Rab’bin isteklerini anlayın ve O’nun söylediklerini yerine getirin”

O zamanlarda yüzeysel düşünen kötümserlerin sayısı hiç de az değildi. Onlar hiçbir şeyi harekete geçiremeyeceklerini ve değiştiremeyeceklerini sanıyor, ertesi gün öleceklerini düşündükleri için de yiyip içmeyi sürdürüyorlardı. (Yeşaya 22:13; I.Korintoslular 15:32) Tapınak şenlikleri sırasında sarhoş oluyor, görevli tapınak fahişeleriyle âlem yapıyorlardı. (I.Korintoslular 6:9-11; 16:19; Vahiy 2:14-15; 20:21) Bazı kilise üyeleri ise dernekler veya diğer cemaat üyeleri tarafından çağrıldıkları şenliklerde arkadaşları tarafından baştan çıkartılıyor, içki içip bedeni gereksinmelerini en düşük düzeyde karşılıyorlardı.

Pavlus Küçük Asya Eyaletinin kilise üyelerine emir vererek baştan çıkmalarını engellemeye çalışıyordu. “Ruh’la dolun” (Efesliler 5:18b) İsa’ya güvenenler tövbe, vaftiz ve Mesih içinde dualarla, O’nun kendilerini sevinç, barış ve kutsal sevgiyle doldurduğunun bilincine varıyorlardı. Onlar diğer Efeslilerden daha iyi değildiler, ancak Mesih’in kanı aracılığıyla günahlarından arındıklarına inanıyor, Kutsal Ruh aracılığıyla kazandıkları bu haklarına güveniyor, dua edip övgüler sunuyorlardı. (Elçilerin İşleri 2:38-40) Kutsal Ruh paskalya sırasında dünyaya iner. Rab, O’nun tüm tövbe edenlere yeni bir yürek ve ruh vereceğini bildirmiştir. İsa’nın kefaret ölümü aracılığıyla günahlarımızdan arındıktan sonra, her insan Kutsal Ruh’un bize vereceği armağanlar için yalvarabilir. Rab’bin Ruh’u her yerdedir. O’nu alabilmemiz İsa’nın çarmıhıyla mümkün olmuştur. O’nun önünde eğilmekten ve içinde ev kurmasını için dua etmekten seni ne alıkoyuyor?

Göz hapsindeki Elçi, Gerçeğin Ruhu ve Tanrı’nın gücü ile dolabilmek için İsa’ya güvenenlere, Eski Anlaşma’nın mezmurlarını okumayı, ruhsal ezgileri ezberlemeyi öneriyordu. Evde ve kilisede bunları şarkı olarak okumalıydılar. Şayet biri, şarkı söylemeyi bilmediğini savunursa, Pavlus ona İsa’ya dua ederek kendisi için şarkı söylemesini bilen bir yürek istemesini öneriyordu. Rab’bin yüreğinde hissederek şarkı çalmak ve söylemek Kutsal Ruh’a özgü bir özelliktir. Tanrı Kuzusu’na şükretmek, O’nu övmek ve bizleri evlatlığa kabul ettiği için esenliğini yüceltmek Tesellici Ruh’un bağışladıklarıyla iç içedir, herhangi bir açıklamayı gerektirmez.

Ülkesinde bir iç savaş veya hoşgörü tanımayan terörizmle büyüyen bir kimse, gerçek tehlikeler veya bombalı saldırılar sırasında, yanında taşıdığı İncil’i açarak, bu durumlarda yardıma koşacak Tesellici Ruh’a kendisine güç vermesi için dua etmelidir. İsa’ya iman edenler, bir hava saldırısı sırasında sığınaklarda söyleyecekleri ilahilerle, yüreklerinde ve yüzlerinde taşıdıkları korkuyu yeneceklerdir.

Dua: Göklerdeki Babamız, dünyamızdaki terör saldırılarının, yüreğimizde ve duygularımızda yer bulan Tesellici Ruh karşısında hiçbir şekilde tutunamadığı için seni övüyoruz. Sana şükranlarımızı sunuyor, yüreğimizde taşıdığımız İsa Mesih aracılığıyla, bizi kendi yeteneklerimizle değil, İsa Mesih’in kanı, bağışlayıcılığı ve sevgisiyle kurtardığın için sana dua ediyoruz. Lütfen akrabalarımızı, dostlarımızı ve tanıdıklarımızı tövbe etmeleri için ikna et ki, İsa’ya inansınlar, senin Kutsal Ruh’unla dolsunlar. Âmin.

Sorular:
21. Kötü günlerimizi ebediyete uygun biçimde nasıl değerlendirebiliriz?
22. Tanrı’ya bizi Kutsal Ruh’u ile doldurması için dua etme hakkımız nereden gelmektedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:08 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)