Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Romans - 005 (Identification and apostolic benediction)

This page in: -- Arabic -- English -- French -- Hindi -- Indonesian -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- TURKISH -- Urdu?

Previous Lesson -- Next Lesson

ROMALILAR - RAB Doğruluğumuzdur!
Elçi Pavlusun Romalılara Mektubu

Açılış: Selamlama, Tanrı’ya şükür sunma ve Mektubunun Özlü Sözü Olarak “Tanrı’nın Doğruluğu” üzerine vurgu (Romalılar 1:1-17)

a) Tanımlama ve elçisel kutsama (Romalılar 1:1-7)


ROMALILAR 1:7
7 Babamız Tanrı'dan ve Rab İsa Mesih'ten size lütuf ve esenlik olsun.

Pavlus’un, elçisel gücünün yoğunlaşmasıyla ve okuyucularının üzerine döktüğü kutsayışının kavrayışıyla, mektuplarının çoğunun başlangıcında kullandığı, elçisel kutsama onun teolojik bilgisinin bir özetidir. Öyleyse bilerek ve isteyerek bu kelimelerden dökülen lütuf duşunun altına girin ve Tanrı’da zengin olacağınızı da bilerek onları yüreklerinize yerleştirin. Elçisel kutsamayı yüreklerinizde tutun ve kelime kelime ondan zevk almaya bakın.

Elçinin size sunduğu ilk şey, sizler kaybolduğunuz ve yok olduğunuz için ve Tanrı sizi sevdiği ve yok etmek istemediği için, tam olarak lütuftur. Tanrı biricik Oğlunun ölümü nedeniyle sizleri yargılamak yerine aklamak istiyor. Lütuf Tanrı’nın sevgisinin adil şeklidir. Kutsal Olan, aklanmaya değer olmadığınız halde sizleri aklasa bile, doğru olmaya devam eder. Tanrı’nın tüm armağanları sizindir ve öfkeden başka bir şey hak etmeyen sizler için dualarınıza verilen cevaplar sadece birer iyiliktir.

Yine de, bizim Tanrı’ya doğru olan tutumumuz Mesih’in ölümden itibaren değişti: eskiden Tanrı ve günahkârlar arasında bir düşmanlık vardı ama şimdi çarmıhtaki barışma nedeniyle esenlik galip geldi. Ölümsüz Kutsal Olan, artık bizleri hiçbir zaman yok etmeyecek. Mesih’in ölümden dirilmesinden sonra söylediği ilk sözcük: “Size esenlik olsun” olmuştur. O Yasa’nın tüm isteklerini yerine getirdi ve bizleri temizleyen Mesih’in kanı sayesinde artık Tanrı’nın huzurunda bize karşı herhangi bir şikâyet yoktur. Aklanmış yüreklere yerleşen gerçek esenlikle yeni bir çağ başladı.

Her kim Mesih’in geniş kapsamlı lütfunu kabul eder ve Tanrı’da esenlikle yaşarsa, Yaratıcı ve En Yüce Olan’ın onun karşısında titreyerek ona tapınmamızı isteyen bir diktatör değil, bizleri seven ve bizleri koruyan Babamız olduğunu görecekler. O bizleri terk etmez ama sonsuza kadar bizlerin atası olarak kalacaktır. Yeni Antlaşmada “Babamız Tanrı” ifadesinden daha güzel bir ifade yoktur. Bu teolojik bilgi, Mesih’in kendisini getirir. Tanrı’nın babalık kavramı Hıristiyanlıkta yeni bir devrimdir. Dahası, çarmıhın amacı evlatlığa kabul edilmemiz için bizleri temizlemekten daha çok, ikinci doğum ve içimizde konut kuracak olan sonsuz hayattır. Bu sıralama, Tanrı gerçekten bizim Tanrı’mız ve bizler de onun çocuğu olalım diyedir.

İsa Mesih’i tanıyor musunuz? Onun yüceliğinin ve alçak gönüllülüğünün farkında mısınız? O, kendi kişiliğinde, hem Tanrı hem de insandır. Yüceliğini bıraktı ve kendini alçaltarak bizleri kurtardı. Ve insanlık için bu kefareti tamamladığında, Tanrı’yla dünyayı barıştırabilecek tek kişi olduğu için, yüce bir şekilde onurlandırılmış olan ve onun sağ tarafında oturduğu Baba’sının yanına yükseldi. Bunun için, İsa Tanrı’nın yetkisini miras aldı. Onun kendisi, Rab’dir. O sizin de Rab’biniz mi? Sizleri aklamak, kutsamak ve sizi isteğine uygun olarak göndermek için, sizin hayatınız üzerinde de yetki sahibi olmak istiyor.

DUA: Göksel Babamız, Sen İsa Mesih’te benim Babamsın. Kayıpken ve kirliyken, senin çocuğun olabileyim diye beni seçtin. Hayatımı, paramı, gücümü ve zamanımı sana ve Oğluna veriyorum ve secde ederek sana tapınıyorum ve seni seviyorum. Senin adına uygun bir şekilde, seni utandırmamam ama senin Babalığını yüceltmem için nasıl olmamı istiyorsan beni o hale dönüştür. Tüm günahkârları kurtarmak için Oğlun İsa’yı gönderdiğin için sana şükrederim. Sonsuz bir övgüyle sana tapınırım. Amin.

SORU 9: Elçisel kutsamadaki hangi açıklama hayatınla ilgili olarak en önemli ve en etkileyici açıklamadır?

Top

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on August 18, 2011, at 05:25 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)