Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 112 (The Heavenly King Reigns Through His Apostles)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 9 - MESİH’İN DİRİLİŞİ (Markos 16:1-20)

9. GÖKSEL EGEMEN ELÇİLERİ ARACILIĞIYLA HÜKMEDİYOR (Markos 16:19-20)


Markos 16:19-20
19 Rab İsa, onlara bu sözleri söyledikten sonra göğe alındı ve Tanrı'nın sağında oturdu. 20 Öğrencileri de gidip Tanrı sözünü her yere yaydılar. Rab onlarla birlikte çalışıyor, görülen belirtilerle sözünü doğruluyordu.

Doğa yasalarını tanımazcasına Mesih, bir başka aleme girdiğinin nişanesi olarak öğrencilerinin gözleri önünde göğe yükseldi. Göksel Babasını, tüm yüreği, tüm canı ve tüm gücüyle sevmişti. Dünyanın kurtuluşunu gerçekleştirip öğretisini tamamladıktan sonra O’na gitti. Kayra arşının önünde akıttığı değerli kurtulmalık kanı ve Kutsal’ın huzuruna girişiyle, kilisesi için en büyük bereketi yaratıyordu: Kutsal Ruh’un tüm canlara yerleşmesi.

Acı deneyimleri İsa’ya, Kutsal Ruh olmaksızın, öğrencilerinin sevgi ve imanda büyüyemeyeceklerini göstermişti. Babasına gidip sevgisinden, izleyicilerinin yüreklerine akıtmasını diledi. O onları nasıl sevdiyse, onlar da birbirlerini öyle sevmeliydiler.

"Rab. Rabb’ime, Ben düşmanlarını senin ayaklarına basamak kılıncaya kadar sağımda otur” dedi (110.Mezmur:1). İsa’nın göğe yükselmesiyle birlikte bu peygamberlik gerçekleşti. Baba Oğlu’nu, O’nu sağına oturtarak onurlandırdı, çünkü Mesih, ister insan olsun, ister melek hiçbir varlığın üstesinden gelemeyeceği işi tamamlamıştı.

Oğul, değerli kanının kurtulmalık kurbanıyla kötü dünyayı Kutsal Allah’la barıştırdı. Allah Kuzusu göğe ulaşıp Baba’nın arşına doğru ilerlediğinde, kutsallık mahfilleri: tüm yaradılışın hamd ilahileriyle inlemeye başladı. "Kitabı alıp, mühürlerini açmaya sen layıksın. Çünkü sen kurban edildin, bizi kanınla her soy, dil, halk ve ulustan Allah’a satın aldın. Bizi O’nun kralları, kâhinleri, yeryüzünün egemenleri kıldın.

İsa Mesih bugün dünyanın kralıdır, kilisesi aracılığıyla hükmediyor ama silahla, orduyla değil, ruhsal egemenliğini kurarak. Bu, dünyalık egemenlik değildir, dünyalık olmadığı için de sonsuza dek kalıcıdır.

Rabbimiz, kulak veren, Müjdeyi kabul eden her canın kurtulması için bugün de izleyicilerini dünyanın dört bir bucağına gönderiyor. Diri Olan, yaşamını kendisine iman edenlerde gösteriyor, katı yüreklileri, uysal çocuklara dönüştürüyor. O’nun egemenliği kapıda "hasat zengin, ama iççiler az. Hasadın Rabb’inden, hasadına işçiler göndermesini isteyin.

Dostların, ailen ve komşularının arasında Mesih’in hizmetine çağrılı değil misin? Ama aceleci olma. Kendi gücüne güvenerek hesapsız davranma. Rabb’inden, seninle birlikte çalışmasını dile. Çalışan O, sense, O’nun elinde kutsal bir araç ol. Tüm gücünü, imkânlarını Rab’bin İsa’nın tasarrufuna bırak, olağan üstü işlere tanık olacaksın seni değil, Rabb’ini yücelten işler.

Rab’bin gerçek izleyicileri kendi şerefleri için didinmez, tüm yüceliği İsa’ya verirler. Kurtuluşlarının başından, sürdürdükleri hizmetlerinin son anına dek, kendi zayıflıklarında çalışan o büyük gücün tek kaynağı olduğunu bilirler: İsa. Ne sihirden, ne de büyüden medet umarlar. Güç, Rab’bin sözlerinde gizlidir. İsa’nın sözlerini ezberle, dua ederek tekrarla, ruhta varsıl olursun.

Dua: Rab, sen Egemenim, Efendim, Rabbimsin. Bizleri aklayıp egemenliğinde pay sahibi kıldığın için şükrederiz sana. sana hizmet edip, çevremizdeki insanları sevebilmemiz, onları hoş görebilmemiz, herkesi senin eşsiz Kurtarışına çağırabilmemiz için bizi günah pazarındaki kölelikten kurtardın, çocukların kıldın. Bize Kutsal Ruh’unun irşadını, iman uysallığını bağışla. Her türlü şartta duada sabit kalmamızı sağla. Yeryüzünde istemin gerçekleşsin. Sana şükrederiz, çünkü lütuf çağında yaşıyoruz. Hasadın bol, zengin. Uysal, alçakgönüllü, çalışkan işçilerini ülkemizin her yerine, bilinmediğin tanınmadığın tüm ülkelere yolla ki, her can, nimetini tatsın. Adını yücelten bir yaşam sürüp, senin sözünü gerek davranışlarımla, gerekse dualarımla yayabilmem için beni de hizmetinde kullan. Amin.

Soru 29: İsa bugün ne yapıyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:55 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)