Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 111 (The Signs of the Power of God in Those Who Follow Christ)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 9 - MESİH’İN DİRİLİŞİ (Markos 16:1-20)

8. MESİH İMANLILARINDA KENDİNİ GÖSTEREN ALLAH'IN GÜCÜ (Markos 16:17-18)


Markos 16:17-18
17 İman edenlerle birlikte görülecek belirtiler şunlardır: Benim adımla cinleri kovacaklar, yeni dillerle konuşacaklar, 18 yılanları elleriyle tutacaklar. Öldürücü bir zehir içseler bile, zarar görmeyecekler. Ellerini hastaların üzerine koyacaklar ve hastalar iyileşecek."

Kışın ardından doğa, tomurcuklanan çiçek ve ağaçlarla bezenir. Bu, ürün mevsiminin habercisidir. Yeni yaradılış da ruhsal anlamda yaprak açar, tomurcuklanır. Mesih bağ, imanlılar dallardır. Kendiliğinden büyümezler. Tüm güçleri kök olan Rab’dendir.

Önce tanrısal dünyanın, kötülük güçlerini dize getirişine tanık olursun, çünkü Denemeci’ye Mesih galip geldi. Onun artık esirlerini Rabb’e karşı tutmaya gücü yok. İblisler, Diri Mesih’in İncilinin müjdelendiği yerde tutunamazlar. İncil, felsefelerin yalanını ortaya döker, sahte dindarlığı mahkum eder. Zira Mesih bize, kimsenin sınırlı aklıyla sınırsız Allah’ı kavrayamayacağını bildiriyor. Yalnızca Mesih’in kanıyla aklanabildik. Allah Kuzusu’nun kanıyla temize çıkan kişide, kötü egemenlik hakkı iddia edemez. Ellerini uzatıp kendisinden yardım isteyenleri Mesih cehennem çukurunun bağlarından azat eder. Birçoklarının kötü alışkanlıklardan, kirli ruhların sultasından kurtulduğu günümüzde de, bu olağanüstü kurtarış eylemlerinin kaynağı olan tanrısal gücü görebiliriz. Zira İsa Mesih, dün de bugün de, yarın da ve sonsuzlukta da, aynı güçlü Rab’dir.

Allahsız olan kişi ağzını hayra açamaz. Ondan açık saçık sözler, küfürler, yalanlar duymak doğaldır.

Mesih ise insani Allah’ı yüceltmek, O’nun ruhsal gücüne açık bir tanıklıkta bulunmak için kurtarıyor. İsa’ya tutunan kişi yeni bir dil edinir;artık yalan söylemez, lânet etmez. Bazı kardeşler doğru, yapıcı bir dilin yanında başka dilleri konuşma bağışını almışlardır. Bundan böyle konuşan, onlardaki Kutsal Ruh’tur. Bu bağışın kendilerine Allah tarafından verildiğinin bilincinde olduklarından büyüklük taslamazlar.

Rab kendisine tanıklıkta bulunanları korur. İsa kendisini taşlamak isteyen düşmanlarının arasından sıyrılıp geçmişti, çünkü saati henüz gelmemişti. Kilise tarihi boyunca Rab, kutsallarından çoğunu şaşkınlık uyandıran vesilelerle türlü tehlikelerden esirgemiş, bazılarınaysa, şahadetleriyle kendisini yüceltmeleri imtiyazını tanımıştır. Onlardan kimileri, idamlarından önce Allah’a hamd etmişler, kendisini kurşuna dizmekle görevli idam mangasına, "Esen kalın, ölü kardeşlerim, ben dirilerin yanına gidiyorum!” diyen Papaz gibi, son anlarında bile gerçeği haykırmaktan geri kalmamışlardır.

Mesih’in acı çekenlere karşı duyarlılığı, sözle yetinmeyip onlara her fırsatta yardim elini uzattığını görüyoruz. Hastalar, çaresizler akın akın O’na geliyor, O’nun elinde şifa buluyorlardı. Körlerin gözleri açıldı, cüzamlılar paklandı, ölüler dirildi. O’nun bu eşsiz sevgisi Mesih inancının yerleştiği yüreklerde yankısını buldu. Bugün dünyamızda yüz binlerce imanlı, hastanelerde, bakımevlerinde, evlerde hizmet sunuyor. Rab’bin kendisi de içten gelen iman ve sadık duaların sonucu çoklarını iyileştiriyor. Doğrunun duası, işleyişinde etkilidir.

Mesih’in gücü yeni bir çağın müjdeleyicisidir. Tövbe, Mesih’e iman ve güven sayesinde bugün imanlılardan çok, Rabb’imizi yücelten, O’nun doğasını yansıtan mucizeler gerçekleşiyor dünyamızda.

Bu mucizeler kiliseyi yüceltmek için de meydana gelmiyor Yüceliği, saygıyı ve gücü almaya layık olan, yalnızca Rabb’imizdir.(Esinleme 5:12)

Dua: Rab, sen dirisin ve insanları bugün de yeryüzündeki yaşantındaki gibi seviyorsun. Ruhların esaretinde yaşayanlara, hastalara, başı dertte olanlara acıyor, onları sana olan imanları aracılığıyla iyileştiriyorsun. Gücüne dayananları koruyor, her gün yeni mucizeler gerçekleştiriyorsun. Gücünün zayıflığımda büyümesi, varlığımın kurtuluş ve adının yüceltilmesi yolunda herkesin hizmetçisi olması için, içimdeki sevgiyi artır. Amin.

Soru 28: Mesih’in sevgisi bugün O’na iman edenler aracılığıyla etkinliğini gösteriyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:55 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)