Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 099 (The Crucified is Mocked)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

16. ÇARMIHA GERİLEN’LE ALAY EDİYORLAR (Markos 15:29-32)


Markos 15:29-32
29 Oradan geçenler başlarını sallayıp İsa'ya sövüyor, "Hani sen tapınağı yıkıp üç günde yeniden kuracaktın? 30 Çarmıhtan in de kurtar kendini!" diyorlardı.
31 Aynı şekilde başkâhinler ve din bilginleri de O'nunla alay ederek aralarında, "Başkalarını kurtardı, kendini kurtaramıyor" diye konuşuyorlardı. 32 "İsrail'in Kralı Mesih şimdi çarmıhtan insin de görüp iman edelim." İsa'yla birlikte çarmıha gerilenler de O'na hakaret ettiler.

Yahudi adetlerine göre başkâhin ölüm cezası almış mahkûmları cezalarının infazından önce ziyaret eder, helâk olmalarından önce pişmanlık ve itiraflarını dinler, tapınakta sunulan kurbanların yüzü suyu hürmetine onları bağışlardı.

Ancak İsa çarmıhta “günahlarını, itiraf etmedi, pişmanlık gözyaşları dökmedi. Düşmanları için dua etti, onlara Allah’tan bağış diledi. Ne yaptıklarını bilmiyorlardı. Dindarlar bu şefaat duasını Allah’a yapılmış en büyük küfür olarak nitelediler. Çarmıha Gerilen’e hakaret yağdırmaya başladılar.

Şeytan, İsa’dan kendisini kurtarmasını talep etti. “Utanç tahtasının” yanından geçenler başlarını sallayarak dini mahkemenin önünde İsa’ya yöneltilen suçlamayı bu kez O’nunla eğlenmek için tekrar ediyorlardı: Tapınağı yıkıp üç günde yeniden kuracaktı(!)”.

Allah’ın tapınağıyla, bedenini kastettiğini anlayamamışlardı. Yaradan’ın sürekli halkıyla birlikte olduğunu simgeleyen taş yapıdaydı akılları.

Kinden gözleri kararmış alaycıları kullanan İblis onların ağzından İsa’ya cehennemi çağrıyı yöneltti: “Çarmıhından in de kurtar kendini! Bırak başkaları için acı çekmeyi, boş ver insanları Allah’la barıştırmayı! Canını kurtarmaya bak, düşmanlarına da hadlerini bildirmeyi ihmal etme!" İsa bu tuzağa düşseydi, zaferi kazanan şeytan olacak, Allah tüm yaratıklarını yitirecekti. Halkın önderleri, din adamları ve Halk Meclisi üyeleri tam bir ağızbirliği içinde Mesih’e küfürler yağdırdılar. Din bilginleri ve Yazıcılar O’nun şifa mucizelerini şeytani eylemler olarak görüyorlardı. Kendisiyle böyle ısrarlı bir biçimde alay etmelerinin izleyicilerinin imanını da sarsacağını hesaplamışlardı. O’na zayıf, güçsüz Mesih, halksız-ordusuz kral lâkaplarını taktılar. Ülkelerini Romalıların elinden kurtaracak güçlü bir tanrısal kral bekliyorlardı.

İsa zavallı biri olarak çıkıp günahlıların, işgalcilerin elinde can verince, “Allah’ın" dediler, “bununla birlikte olmasına imkân yok!"

Eğer Mesih’se, çarmıhtan inip onlara tanrılığını göstermesi gerekirdi. Böyle bir mucize kendisine inanabilmeleri için yeterliydi. Kâhinler, din bilginleri gibi adlar taşıyorlardı, ama gözlerinin önünde gerçekleşen barıştırma eylemini göremeyecek kadar anlayışsızdılar. İblis’in elinde birer kötü araç olduklarını anlayamadılar.

İsa, üstüne hücum eden tüm bu denemelerin üstesinden geldi. Çarmıhtan inmeyerek Kurtarışını tamamladı. Bu gerçeğe karşın, nasıl bazı dindarlar İsa’nın göğe kaldırıldığını, O’nun yerine bir başkasının çarmıha gerildiğini iddia edebiliyorlar. İsa’nın sevgi ve sadakati karşısında çaresiz düşen Yahudi önderleri çok önceden bu fikri ortaya atmışlardı.

Ne kendisini ne de kendilerini kurtarmaya gücü olduğundan dolayı sağında ve solundaki haydutlar da İsa’ya lânet ettiler. Fakat onlardan biri zamanla İsa’nın gerçek Mesih olduğunu anladı. O kendisiyle alay edenlere sataşmıyor, düşmanları için dua ediyordu. İsa başkalarından farklıydı. O’na iman ederek iç huzuruna ortak oldu.

Yobaz dindarlarsa, krallarını bırakarak kurbanlarının kanına sığındıkları Fısıh bayramına gittiler. Allah’ın Gerçek Kuzusu’nu bugün bile görmek, O’na inanmak istemiyorlar. Ruhsal körlüklerinde Başkâhin’in Allah’la aralarında gerçekleştirdiği Barışmayı şiddetle reddettiler.

Dua: Göksel Baba, Mesih’in kendisini kurban edişini anlamayanları, inkâr ya da ihmal edenlerin tümünü bağışla. Çünkü onlar da ne yaptıklarını bilmiyorlar. Tanrısal Barışma mucizesini görebilmeleri için gözlerini aç onların. Başkalarını kurtarmak için acılara ve ölüme koşan Mesih’in olağanüstü sevgisini kavramalarını sağla. Düşmanlarımızı sevip onlara sürekli hizmet eden sadık izleyicilerin kıl bizleri. Amin.

Soru 16: Halk ve önderler İsa’dan ne amaçla çarmıhtan inmesini istediler?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:48 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)