Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 096 (Carrying the Cross)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

13. ÇARMIH YERİNE VARIŞ (Markos 15:21-23)


Markos 15:21-23
21 Kırdan gelmekte olan Simun adında Kireneli bir adam oradan geçiyordu. İskender ve Rufus'un babası olan bu adama İsa'nın çarmıhını zorla taşıttılar. 22 İsa'yı Golgota, yani Kafatası denilen yere götürdüler. 23 O'na mürle karışık şarap vermek istediler, ama içmedi.

İri bir ağaç dalını hiç uzun süre taşıdın mı? Mesih’in çarmıhı ağırdı. İşkenceden bitkin düşen bedeni bu ağırlığın altında çöktü.

Bu eşsiz bir tesellidir bizim için. Tasavvuru mümkün her acının içinden geçen İsa kendini asla günah tuzağına kaptırmadı, zayıflıklarımızdan ötürü bize acıdı.

Omuzlarında taşınmaz yükler var mi? Dertlerin sıkıntıların seni adeta boğacakmış gibi büyüdüğü oluyor mu? Her ne olursa olsun, Mesih, bedensel gücünün tükenme noktasına kadar dayanan acılar adamı Rabbimiz senin tüm günahlarını üzerine aldı. Eğer çaresiz yolda düşer kalırsan, seni anlayan biri olduğunu unutma: İsa Mesih.

İsa çarmıhının altında yığılıp kaldı. İte kaka O’nu yeniden doğrulttular, ama çarmıhını taşıyamayacağını anlamışlardı. Fısıh Bayramı nedeniyle Kudüs’e gelmiş Kuzey Afrika asıllı bir Yahudi’yi yolundan çevirip çarmıhı İsa’nın yerine ona taşıttılar.

Bugün İsa sana yardim etmeye hazır, tek değilsin. O sana senden daha yakın, sürekli sesleniyor: “Ey bütün yorgunlar ve yükleri ağır olanlar! Bana gelin, ben sizi rahatlatırım. Ben yumuşak huylu ve alçakgönüllüyüm. Boyunduruğumu takının ve benden öğrenin, böylece canlarınız rahatlık bulur. Boyunduruğum kolay taşınır ve yüküm hafiftir.

Nasıl İsa Babasıyla birlikte aynı boyunduruğun altında dünya tarlasını sürüyorsa, seni de yanında görmek, yaşamın güçlüklerini nasıl açman gerektiğini sana göstermek istiyor. Amacı,seni bereketlemek ve gücüne seni ortak etmek.

Kendinden son derece emin, gurur ve kibir dolu biri olup “çarmıhını" tek başına mı taşımak istiyorsun? Düşüncesizlik etme! Mesih yanı başında, sorunlarını kendisine bildirdiğinde seni de öğrencisi olarak kabul etmeye hazır. Ağır davranma, yaşamını O’na ver. İsa seni seviyor. O güvenilir, güçlü Kurtarıcımızdır.

Kireneli Simun’un hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değiliz. Hac için bunca zahmete katlanıp Kudüs’e gelen biri olarak belki de çarmıhı kin, öfke içinde taşıdı. Yahudi adetlerine göre yaptığı bu iş kirlenmesine yol açmıştı.

Belki de İsa’nın gözlerine baktı, zorla da olsa kendisine yardim eden bir insana duyduğu minnet ve şükrü hissetti.

Gerçekten de Mesih’in şükrü meyvesini verdi, Simun’un her iki oğlu Roma kilisesinin iki tanınmış imanlı üyesi oldular. Babaları, Mesih’in çarmıhını taşıdı, Mesih ise hem babanın hem de oğulların günahını yüklendi. Kirenelinin ailesi geleceğin mirasçısı oldu.

Çarmıh alayı kentin dışında suçluların asılıp çarmıha gerildikleri alana ulaştı. Aynı gün bir kaç köle ve suçlunun infazı gerçekleşmişti.

Halk bu alana kafatası anlamına gelen “Golgota” diyordu. Kimileri bu adın suçluların genellikle başları vurularak idam edildiğinden dolayı verildiğini, başkaları bir tepenin üzerinde bulunan alanın, uzaktan bir kafatasını andırdığı için bu adı aldığını söylerler. Birden acıların şiddetiyle yüz yüze gelmemeleri için mahkûmlara genellikle çarmıha gerilmelerinden önce uyuşturucu etkisi olan bir içki verilirdi. Bu en zor anda şeytanın tekrar kendisine musallat olacağını bilen İsa bilinci yerinde ölmeyi yeğledi, sunulan içkiyi kabul etmedi. Şeytanın O’na işleteceği en küçük günah Allah Kuzusu’nun tüm emeklerini boşa çıkaracaktı.

İsa Kötüyü tam bilinciyle dize getirmek amacındaydı. Ölüme kadar tüm acılara dayandı, yaşamının son savaşına hazırdı.

Dua: Kutsal Rab, zayıf düştün, çarmıhın altında yere yığıldın. Benim ne kadar güçsüz, dayanıksız olduğumu en iyi sen biliyorsun. Sırtıma yüklenen ağırlıktan kurtulmak istiyorum. Şikâyetlerimi bağışla,ben günahlıya merhamet et. Gücünün, sevginin ve imanının benim zayıflığımda etkinliğini göstermesi için yüklerime katlanabilmeyi öğret bana. Kendi adında beni çepeçevre kuşatan denemelerin üstesinden gel. Zafer senindir. Bana yardım et. Amin.

Soru 13: İsa’nın kendi çarmıhını taşıması bize neyi öğretiyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:46 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)