Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 095 (Jesus with the Soldiers)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

12. İSA'YI DÖVÜYORLAR (Markos 15:16-20)


Markos 15:16-20
16 Askerler İsa'yı, Pretorium denilen vali konağına götürüp bütün taburu topladılar. 17 O'na mor bir giysi giydirdiler, dikenlerden bir taç örüp başına geçirdiler. 18 "Selam, ey Yahudiler'in Kralı!" diyerek O'nu selamlamaya başladılar. 19 Başına bir kamışla vuruyor, üzerine tükürüyor, diz çöküp önünde yere kapanıyorlardı. 20 O'nunla böyle alay ettikten sonra mor giysiyi üzerinden çıkarıp kendi giysilerini giydirdiler ve çarmıha germek üzere O'nu dışarı götürdüler.

Roma askerler İsa’yı uçlarına madeni parçalar takılı püsküllü kırbaçlarla dövdüler. Böyle bir kırbaçlamanın en hafif sonucu derinin patlamasıdır. Ana sinirlerin geçtiği yer olan omurlarımız bedenimizin en hassas bölgelerinden birisidir. Omurları onulmaz derecede zedelenen kişinin sonu yakındır. Bedenin zayıf düşüp kan kaybetmesi için kırbaçlama cezası, çarmıha giden acılar yolunun ilk basamağını, hazırlık safhasını oluşturuyordu.

Bu işkenceden sonra artık askerler İsa’yla alay edebilirlerdi. Çarmıh anı gelmediği için O’na dilediklerini yapabilirlerdi. Tapınak alanının kuzeyine düşen dört kuleli Antuvan kışlasına sürüklediler O’nu.

Kudüs’te o zamanlar yaklaşık bin kadar asker ve subay bulunuyordu. İsa’ya işkence etmekle yükümlü askerler “eğlencelerine” öbür arkadaşlarını da ortak etmek istediler. “Yahudilerin kralı olduğunu iddia eden bir sapık bulduk, gelin secde edelim. Allah’ın Oğlu’ymuş hem aynı zamanda” diye çığlıklar atıyorlardı.

Alaycılardan hiç biri İsa’nın çağrısına iman etmedi. O’nun kan lekeleriyle dolu gömleğini, parçalanmış sırtını, garip sessizliğini izlemekle yetindiler. İçlerinden bazıları koşup, temsillerde giydikleri elbiselerin bulunduğu odaya gitti, ülke hakimine ait giysiyi getirdi. Bir de dikenden taç örüp, başına geçirdiler. Dikenlerin geçtiği alnı yara içinde kaldı. İsa’nın yaşadığı bu azabı düşünmek her çarpan yüreği kanatır.

Ama İsa acılara metanetle göğüs gerdi. Krallara yaraşırcasına sessiz sedasız, atılan darbeleri sinesine gömdü. Bedeniyle yetinmeyip O’nun ruhuna bile acı çektirmek istediler. Yahudilerin yenik düşmüş kralı diye O’nu aşağılıyorlardı... “Ordusuz kahraman, öne çık boyunu bosunu görelim! Dünyadan elini eteğini çekmiş eşek süvarisi, başkalarını mucizelerle iyileştirdin. Haydi şimdi de kendi canını kurtar

Başkaları O’nun önünde diz çöktü. Tapınarak küfrediyor, O’nu incitiyorlardı. Sonunda, ellerine geçirdikleri bir sopayı başına, sırtına vurarak rezilliklerini tamamladılar. Şeytan gözlerini kör etmişti.

İsa ellerine tutuşturmak istedikleri krallık asası, altından küreyi kabul etmedi. Halkların oğulları Rab’bin yüzüne gözüne tükürüyor, halsiz bedenini her çareye başvurarak hırpalıyorlardı. Hiç, birinin senin yüzüne tükürdüğü oldu mu? Böyle bir hakarete maruz kalsan nasıl davranırsın? İsa’ya bak, O düşmanlarını sevdi, kendisini lânetleyenleri kutsadı, söylenmeden, şikâyet etmeden insanların kinini sinesine çekti. Dünyaya bu yolla galip geldi O.

İçlerindeki tüm zehri kusup rahatladıktan sonra krallık libasını O’nun üzerinden çıkardılar. Tekrar kanlı giysisini giydirdiler. Bu tek parçadan yapılmış gömleğin tıpkı başkâhinin gömleğine benzediğini bilmiyorlardı. İsa sevgi yolunda canını feda ederek Allah’ı insanlarla barıştırmak yolundaydı. Kralların Kralı’nın, kendisini izleyip engin yüreklilik, sevgi, alçakgönüllülük, bağışlama ve kutsallık gibi niteliklerini yaşama geçiren her halkı kurtardığından habersizdiler.

Dua: Rab İsa Mesih, her savunma ve itirazdan daha güçlü, anlamlı suskunluğun için sana tapınıyoruz. Sana hakaret edenleri bile reddetmedin. Acılara gösterdiğin sabrın, işkencede bile sönmeyen sevgin için sana şükrederiz. Bizimle alay edenlere köpürüp hiddetlenmemiz, bize acı çektirenlere kin duymamamız için yardım et bize. Kendimize hakim olabilmemizi, düşmanlarımızı sevip, onları adında gerçekleşen kurtuluşa götürmemizi sağla. Sana tapınıyor, yolunu hazırlıyoruz, ey vaadedilmiş Egemen, Allah’ın engin yürekli kuzusu’ Canlarımız elindedir, sen bizim kutsal sevgideki kralımızsın. Amin.

Soru 12: Roma askerleri İsa’ya nasıl işkence ettiler? İsa onların alaylarına nasıl karşılık verdi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:46 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)