Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 091 (The Arrest of Jesus)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

8. İSA TUTUKLANIYOR, ÖĞRENCİLER KAÇIYOR (Markos 14:43-52)


Markos 14:43-52
43 Tam o anda, İsa daha konuşurken, Onikiler'den biri olan Yahuda çıkageldi. Yanında başkâhinler, din bilginleri ve ileri gelenler tarafından gönderilmiş kılıçlı sopalı bir kalabalık vardı. 44 İsa'ya ihanet eden Yahuda, "Kimi öpersem, İsa O'dur. O'nu tutuklayın, güvenlik altına alıp götürün" diye onlarla sözleşmişti. 45 Gelir gelmez İsa'ya yaklaştı, "Rabbî" diyerek O'nu öptü. 46 Onlar da İsa'yı yakalayıp tutukladılar. 47 İsa'nın yanında bulunanlardan biri kılıcını çekti, başkâhinin kölesine vurup kulağını uçurdu.
48 İsa onlara, "Niçin bir haydutmuşum gibi beni kılıç ve sopalarla yakalamaya geldiniz?" dedi. 49 "Her gün tapınakta, yanıbaşınızda öğretiyordum, beni tutuklamadınız. Ama bu, Kutsal Yazılar yerine gelsin diye oldu." 50 O zaman öğrencilerinin hepsi O'nu bırakıp kaçtı.
51 İsa'nın ardından sadece keten beze sarınmış bir genç gidiyordu. Bu genç de yakalandı. 52 Ama keten bezden sıyrılıp çıplak olarak kaçtı.

İsa canını düşmanlarına teslim etmeye hazırdı. Bu konuda Babasıyla konuşmuş, şikayet etmeksizin acılara katlanabilmek için O’ndan güç almıştı. Dualarıyla denemenin üstesinden sevgiyle gelebilecek, gelen korkunç sıkıntıda boğulmayacaktı.

Hain Yahuda’nın kendisini öperek düşmanlarına göstermesi İsa’nın yüreğini adeta parçaladı. Sevgi şiarını ihanet simgesi kılmıştı. Şeytanın ruhu Rabb’e ihanet edenin yüreğinden inanılmaz rezillikler çıkarır. Ama İsa ona lânet okumadı, yumuşak sözlerle onu son kez tövbeye götürmek istedi.

İsa’nın düşmanları karşısında eli kolu bağlı duruşunu öğrencileri bir türlü anlayamadılar. Tek bir dilekle göklerden melek orduları indirmesini beklemişlerdi.

Evet İsa güçsüzdü ve düşmanlarının eline düşmüştü. Ne kendisini kurtarmak ne de herhangi suçlama karşısında zor duruma düşebilecek öğrencilerini aklamak amacıyla bir mucize gerçekleştirdi. Ümitsizlik ve hayal kırıklığı içinde öğrenciler çareyi kaçmakta buldular.

İsa’yı izlediği belirtilen gence gelince, bu bizzat İncil yazan Markos olabileceği gibi İsa’nın son akşam yemeğini yediği evin sahibinin oğlu olması imkânı da vardır. İsa’nın bu son kutsal yemekteki sözlerini duyan bu genç yapılan “Yeni Antlaşma’dan etkilenmiş, uzaktan İsa’nın alayını takip etmişti.

Çevresini sarıp Rabbi tutukladıklarında o da kaçtı. İsa’yla birlikte acıları göğüslemektense gecenin karanlığında çırılçıplak kaçmayı tercih etti. Bu olayı bildirmekle Markos diğerleri gibi Rabbini bırakıp kaçtığı için Mesih’in yaşamını kaleme almaya layık olmadığını açıklamak istiyordu.

Kardeşim, sımsıkı Mesih’te misin, yoksa malda, şöhrette mi gözün? Tıpkı Mesih gibi alçakgönüllü, kanaatkâr ol. Aksi takdirde sen de Rabbini bir ihanetle bırakabilirsin. Kutsal Ruh’un yöneltişinde tövbe et, kendini inkâr ederek vakit varken yaşamına çeki düzen ver.

İsa kendi isteğiyle canını düşmanlarına teslim edince öfke içinde uykusundan fırlayan Petrus kılıcıyla uşaklardan birinin kulağını kopardı. Verdiği sözü yerine getirmek istemişti. Henüz Allah’ın yolundan habersizdi. “Mücadele" anında mışıl mışıl uyuduğu için denemeye de girmemişti.

Zavallıyı yaralayarak İncil’i duymasını engelledi. Ama İsa eşsiz sevgisiyle düşmanını iyileştirdi. Egemenliğinin en büyük ilkesi de zaten buydu: Düşmanı sevmek.

Zincirlerin içinde bağlı İsa onca gürültü patırtının içinde kendisini tutuklayanlarla konuşmaya çabaladı, suçsuz günahsız yere bir hırsız muamelesi gördüğünü onlara açıklamak istedi. Ama O tüm bunlara, kendisi hakkında gelmiş peygamberlikler gerçekleştirsin diye göğüs germişti.

Dua: Rab İsa, yumuşaklığın anlayışımızın üzerinde, alçakgönüllülüğün kibrimizi kırıyor, lütfun yüreklerimizi eritiyor. Gururumuzu, mal-mülk arzumuzu, sana yaptığımız ihanetleri bağışla. Senin Kutsal Ruhunu henüz anlamamış, yaşamımıza senin eşsiz sevgine uygun bir yön verememişsek, bağışla bizi. Canlarımızı lütfunda sımsıkı tut, seni gereği gibi izleyebilmemiz için yüreklerimizi sevginle doldur. Yüce lütfun için sana hamd ederiz. Amin.

Soru 8: İsa’nın tutuklanması olayında seni etkileyen ne oldu?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:44 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)