Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 059 (Reward of Jesus’ Followers)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

12. İSA’YI İZLEYENLERE VERİLEN KARŞILIK (Markos 10:28-31)


Markos 10:28-31
28 Petrus O'na, "Bak, biz her şeyi bırakıp senin ardından geldik" demeye başladı.
29 "Size doğrusunu söyleyeyim" dedi İsa, "Benim ve Müjde'nin uğruna evini,kardeşlerini, anne ya da babasını, çocuklarını ya da topraklarını bırakıp da 30 şimdi, bu çağda çekeceği zulümlerle birlikte yüz kat daha fazla eve, kardeşe, anneye, çocuğa, toprağa ve gelecek çağda sonsuz yaşama kavuşmayacak hiç kimse yoktur. 31 Ne var ki, birincilerin birçoğu sonuncu, sonuncuların birçoğu da birinci olacak."

Çoğu insan onur, yetki ve varlık peşindedir. Dünyadaki servetlerinin kendilerine çabalarının karşılığı olarak verildiğini sanarlar. Kendisini zenginlik aldatısına kaptırmış kişi, zavallının biridir, zira uzun bir hastalık, ansızın gelen ölüm yada sonunda yüz yüze geleceği “Yargı” ona bu dünyanın geçici olduğunu öğretecektir. Ama Allah, Ruhunu taşıyıp kendisinde sabit duranlarla sonsuza dek birliktedir.

Mesih dertler altında ezilenlere, servet düşkünlerine şu göksel kuralı öğretti: “Önce Allah’ın Egemenliği’ni ve doğruluğunu isteyin, bütün bunlar size fazlasıyla verilecektir.” Bu bilgi şiarı sen de ezberle ve onun gereğince davran. Bencil birinden İmanlı bir kişiye dönüşür, Allah’ın huzurunda O’nun egemenlik yada Mesih’in ruhsal bedeni denilen ailesiyle birlikte yaşama girersin.

Eninde sonunda dünya ve ahrette Kutsal Üçlük’le O’nun ruhtan doğmuş çocuklarından başka değerli bir şey kalmayacaktır. Gerisi kalıcı değildir. Gerçek kan gerekse evlilik bağı sonsuz yaşamda bitecektir. Allah’ın ailesi her türlü yakınlık ve arkadaşlıktan daha üstündür. Belki annen yada baban Kurtarıcı İsa’ya inandığın için sana gücendiler. Belki de bu yüzden çocukların sana acı çektiriyor, kardeşlerin lânet okuyor. Bu acı, yüreğe elem veren bir olaydır. Ama kazancın, Allah’tan kendisidir. Sence hangisi önemli: sonsuz olan mı yoksa geçici olan mı? Rabbi ailenden bile fazla seviyor musun?

Kurtarıcı’ya İmanın sana ailenin düşmanlığını çekebilir demiştik. Kaygılanma, Mesih diri ve diriltendir. O’nu bile ailesi, saçmalamakla suçlanmıştı. O’nu zorla müjdeleme hizmetinden alıkoymaya çabalamışlardı. Rab, Allah’ın istemini yerine getirenleri annesi ve kardeşleri olarak görüp onları bırakmıştı.

Mesih imanlısı yeni kardeşler, Ruh’un irşadında imanlı bir eş, şerefli bir hizmette alnının teriyle yeni bir “varlık” kazanır. Ama bütün bunların önemi yoktur. Asıl önemlisi, kazandığı eşsiz varlıktır: Allah. Çünkü Kutsal O’nun babası olmuştur. Mesih’e iman bu dünyanın tüm kayıplarını kat kat aşan değerdedir. Ruh’ta kazanç, dünyalık zararlarımızla karşılaştırılmayacak büyüklüktedir.

Ancak coşkuyla Mesih’e koşup O’na sathi bir biçimde iman eden kişi ayni hızla eski haline dönmekten sakınsın. Zira Mesih malmakam bağışlamak için değil, günahlarımızı affedip bizi Kurtarışı’na ortak kılmak, kirli denemelerin üstesinden gelmemize yardım etmek için hizmete sokuyor bizi. Başkalarının sırtından maddi imkânlar kazanmak için “imana” gelen kişi kısa zamanda ümitsizliğe kapılır, yüreği taşlaşır. Çünkü Allah’ın çocuklarıyla birlikte sürülen hayat fedakârlık, hizmet ve bağış demektir yücelik, yetki ve bağışlara konma değil. uyanık ol, Mesih’i neden izlemekte olduğunu sorarak kendi sına.

Dua: Rab İsa, biz günahlıları kazanmak için Baba’nı terk ettin. Sevgin için sana şükrederiz. Çünkü bizi kurtarmak için canını bağışladın, Allah’ın çocukları olabilmemiz için öldün. Birbirimize sabredebilmemiz, Kutsal Ruh’unda yaşayıp geriye değil sürekli gelmekte olan sana bakabilmemiz için sabır ver bize. Amin.

Soru 12: İmanlıların gerçek kazancı nedir?

Ezberle: “Benim ve İncil’in uğruna evini, kardeşlerini, anne ya da babasını bırakıp da şimdi, bu çağda çekeceği zulümlerle birlikte yüz kat daha fazla eve, kardeşe, anneye, çocuğa, toprağa ve gelecek çağda sonsuz yaşama kavuşmayacak hiç kimse yoktur. Ne var ki, birincilerin birçoğu sonuncu, sonuncuların birçoğu da birinci olacak” (Markos 10:28 - 31)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:22 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)