Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 050 (Jesus’ Transfiguration)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

3. İSA’NIN YÜKSEK BİR DAĞDA GÖRÜNMESİ (Markos 9:1-7)


Markos 9:1-7
1 İsa, "Size doğrusunu söyleyeyim" diye devam etti, "Burada bulunanlar arasında, Tanrı Egemenliği'nin güçlü biçimde gerçekleştiğini görmeden ölümü tatmayacak olanlar var."
2 Altı gün sonra İsa, yanına yalnız Petrus, Yakup ve Yuhanna'yı alarak yüksek bir dağa çıktı. Onların gözü önünde İsa'nın görünümü değişti. 3 Giysileri göz kamaştırıcı bir beyazlığa büründü; yeryüzünde hiçbir çamaşırcının erişemeyeceği bir beyazlıktı bu. 4 O anda Musa'yla İlyas öğrencilere göründü. İsa'yla konuşuyorlardı.
5 Petrus İsa'ya, "Rabbî, burada bulunmamız ne iyi oldu! Üç çardak kuralım: Biri sana, biri Musa'ya, biri de İlyas'a" dedi. 6 Ne söyleyeceğini bilmiyordu. Çünkü çok korkmuşlardı.
7 Bu sırada bir bulut gelip onlara gölge saldı. Buluttan gelen bir ses, "Sevgili Oğlum budur, O'nu dinleyin!" dedi.

Gücü ve yüceliğiyle Allah’ın Egemenliğini kurmak Mesih’in dünyamıza geliş nedenidir. Bu Egemenlik kesinlikle korkutucu, azametli bir devlet gibi anlaşılmamalıdır. Tam tersine, Işık ve gerçekle dolu tanrısal egemenlik, imanlıların göksel sevinç ve sevgi esenliği içinde yaşayacakları, ruhsal bir ortamdır.

Dirilişinde elli gün sonra İsa Kutsal Ruh’un kendisini bekleyen öğrencilere yerleşmesiyle bu amacını gerçekleştirdi. Öğrenciler eski ürkekliklerinden kurtulup cesaretlendiler, “dünyanın ışığı” olup İsa Mesih’in adını ulaşabildikleri her insana anlattılar.

Bu büyük an gelmeden önce İsa Allah’ın Egemenliğini tüm görkemiyle görebilmeleri için üç öğrencisini yanına aldı. Bazı yorumcular ayetle bildirilen olayın Filipus kayzerliğine yakın Harmon dağında meydana geldiğini kaydederler. (8:27) Rab bu yüksek dağın tepesinde aniden karşılarında göründü.

Karşılarında kralların kralı, Rablerin Rabbi, içinde günah bulunmayan,güneşten bile daha görkemli olan Kutsal vardı. Kendisine her iman edenin erişeceği mutlak arınmayı gösterircesine giysileri apak olup parlamaya başladı. Bu arınma olmaksızın Allah’ın karşısına çıkamayız.

Mesih’in Egemenliği yalnızca bu neslin imanlılarını değil, aynı zamanda Rab’de “ölmüş” fakat sonsuzlukta Allah’a hizmet eden kutsalları da kapsar. Nitekim çoktan vefat etmiş olmalarına rağmen şeriatı temsil eden Musa ve peygamberliğin simgesi İlyas utanç ve çarmıh yolunu seçmiş İsa’nın gerçek Mesih olduğuna tanıklık ederek göründüler.

Bu iki tanık görünümleriyle korkudan dehşete kapılmış olan öğrencilere İsa’nın gerek yasa (şeriat ) ya gerekse peygamberlere karşı uyum içinde bulunduğunu lânet çarmıhına gidişinin ise, dünyanın kurtuluşu için tek yol olduğunu söylediler.

Göksel ışık çevreye çöktüğünde Petrus’un içinde o her insanda bulunan Allah’a yakın bir yerde oturmak arzusu belirdi. Halbuki kısa bir süre önce İsa ona ‘Şeytan’ demişti. Habercilerin öncüsü Petrus şimdi bu kutsallarla birlikte olmak, onların ışığıyla aydınlanmak istiyordu. Nitekim daha sonra, Pentikost bayramında Mesih onun tüm dua edenlerle birlikte Kutsal Ruh’un yaşam, sevgi ve güç dolu tapınağı olmasını sağladı.

Doğal, sıradan bir insan Allah’ın yüceliğini gözlemleyemez, korkar, yüreği yerinden çıkacakmış gibi olur, tıpkı ayetteki gibi yüzüstü yere kapanır. Ama bu sefer, Rab Sina dağında olduğu gibi şimşekler, gök gürültüleri arasında değil, İncil’in merhametini duyurarak göründü. Kutsal Allah kişisel olarak İsa’nın Musa ve diğer peygamberlerden çok daha yüce, biricik oğlu olduğuna; çünkü yeryüzünde ve gökte bütün güç ve yetkilerin O’na verildiğine tanıklık etti. Diri ve dirilten İsa’nın ölebileceği akıl dışıdır. Ama O kendini alçaltıp bizim yerimize Tanrısal yargıyı giymekle öğrencilerin beklentilerini suya düşürdü; dünyalık egemenlik kurmak yerine utanç çarmıhını tercih etti.

Günahlarımıza bedel olarak vaftizi kabullendiğinde olduğu gibi, çarmıha gidiş kararını verdikten sonra da Baba Allah O’na kesin onayını bildirdi. “Bu sevgili Oğlumdur, O’nu dinleyin!” Bizim yerimize, dünyayı kurtarmak için “Allah’ın Kuzusu” olarak ölmeliydi. Evet, bizim için, üzerinde tanrısal sevginin simgesi Allah’ın Oğlu’nun öldüğü çarmıhtan daha büyük onur olamaz. Bu sözü duyup ona iman eden kişi Allah’ın Oğullarına katılır, Allah’ın sevgisiyle dolar.

Dua: Yüce Rab İsa Mesih, sen kralımsın. Kirli doğamı, günahlarımı affet. Aklığını giydir bana, sevgin beni donatsın. Kutsal Ruhunla bencil biri olmaktan kurtulayım. Değişip senin Ruhunun Egemenliğine girebilmeleri için çevremizdeki yüreklere gel. Amin.

Soru 3: İsa’nın öğrencileri önünde görünmesi ne anlama geliyor?

Ezberle: “Sevgili Oğlum budur, O’nu dinleyin!” (Markos 9:8)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:16 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)