Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 049 (Principles of Following Jesus)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

2. MESİH’İ İZLEMENİN İLKELERİ (Markos 8:34-38)


Markos 8:34-38
34 Öğrencileriyle birlikte halkı da yanına çağırıp şöyle konuştu: "Ardımdan gelmek isteyen kendini inkâr etsin, çarmıhını yüklenip beni izlesin. 35 Canını kurtarmak isteyen onu yitirecek, canını benim ve Müjde'nin uğruna yitiren ise onu kurtaracaktır. 36 İnsan bütün dünyayı kazanıp da canından olursa, bunun kendisine ne yararı olur? 37 İnsan kendi canına karşılık ne verebilir? 38 Bu vefasız ve günahkâr kuşağın ortasında, kim benden ve benim sözlerimden utanırsa, İnsanoğlu da, Babası'nın görkemi içinde kutsal meleklerle birlikte geldiğinde o kişiden utanacaktır."

Bu ayetler ciltlerle yorumlanabilecek zenginlikte anlamlar içerir. Onları ezberle ve Mesih’ten onları senin yaşamında gerçekleştirmesini dile.

Petrus Mesih’e iman edip O’nu izlemek kararı verdiğinde, beşeri anlayış ve duygularının Allah’ın Egemenliğiyle uyuşmadığını hesaba katmamıştı. Zira yenip günahlarını itiraf ederek kendi kendisinden şikâyetçi olmayan kişi Mesih’i izleyemez.

Mesih’e öğrencilikte ilk açama kendini inkardır. Bundan böyle artık bencilce istek ve arzularımızı görmezlikten gelmez, kendimizi "hiç" sayarız.

Neden Mesih "Ben"e karşı olumsuz bir tavır istiyor? Çünkü bencillik yaşantımızın her tarafını zehirledi, düşüncelerimiz, içlerimiz onun kirini taşımakta. hâlâ nefsine düşkün müsün? Dünyalık arzularını çiğneyip geçtin mi? Yoksa soyunun sopunun onuru için mi savaşıyorsun? İsa kendisini ve ailesini bırakarak herkesin hizmetçisi oldu. Eğer kendini önemli biri olarak görüyor ya da bunun için çabalıyorsan, kanaatkâr ve engin yürekli İsa ile buluşamazsın.

"Çarmıhını yüklen!" derken İsa izleyicilerini ikinci bir aşamaya çıkarmak istedi. O bununla ne kendi çarmıhını kastediyordu, ne de O’nun uğrunda uğrayacağımız kovuşturmaları, acıları. Çarmıh sözcüğü o dönemlerde Roma hükümetinin suçlular ve kaçan köleler için kararlaştırdığı bir ceza biçimiydi. İsa bu sözcüğü seçmekle, bizim günahlı, Allah’ın önünde asi kullar olduğumuzu, bundan ötürü de ölüm cezasına çarptırılacağımızı söylemek istiyor.

İsa izleyicilerinden pek azı kendilerini yargılama kabiliyetine sahiptir. Kişinin kendisini tanıyabilmesi, Allah’ı tanımasını gerektirir. Ölçütüm kendi düşünce ya da duygum değil, bizzat Allah, O’nun yaşamı, yüceliğidir. O’nun karşısında hepimiz bir hiçiz. Eğer seven Kutsal’ın kim olduğunu anladıysan, müjdeler olsun sana. İşte o zaman kendi gerçeğinin de farkına varacaksın.

Kulak veren, önderinden güç, teselli ve buyruk bekleyen bir izleyici gibi İsa’nın ardından yürü. "İsa ile birlikte çarmıha gerildim, artık yaşayan, ben değil, bendeki İsa’dır" diyerek haberci Pavlus bu gerçeği niteledi.

Bir kez daha diyoruz, şöhret, güç, dünyalık başarı peşinde koçarsan, ruhsal yaşantın zayıflar, günahlar içinde helâk olanlar kervanına katılsın. Ama ne zaman Allah İle barıştığına şükrederek yaşamını feda eder, gerek söz gerekse yaşantı biçiminle Mesih’in İncil’ini yayarsak, sonsuza dek mutlu ve huzurlu yaşarsın. Kendiliğinden iyi işler yapabildiğin için değil, sana yerleşmiş olan Kutsal Ruh’un meyveleri olan umut, sevgi ve dualar sayesinde bu ayrıcalığı elde edebilirsin. Zihnini yenileyecek, hayatını kutsayacak olan işte bu ruhtur.

Aramızda milyarlık servetleri olan, milyonlar tutan arabalarıyla çalım satanlar var. Onların tamamına yakını buna karşın endişe ve korku içinde, bazıları yastıklarının altına silah koymadan uyuyamıyor. Güzellikleriyle ün sahibi olmuş kimi sanatçıların vicdanlar rahat değil. Mutluluk tüm bu insanlar için yabancı bir kelime. Mesih’in kani onları arıtıp, Ruhu yenilemediği sürece cehennemi andıran bu hayatlarından asla kurtulamayacaklar. Rab’bin İncil’ini kabul edip bu asi çağda O’nun gücünü itiraf ederlerse, eşsiz umuda hak kazanacaklar. Mesih pek yakında Babasının yüceliği içinde gelecek. Rab gelişiyle birlikte yeryüzünde kendilerini feda etmiş olanlarla beraber sevgisinin egemenliğini kuracak. Sen kendini kimlerin safında görmeyi umuyorsun?

Dua: Rab İsa sana şükürler olsun, göksel yüceliğini terk ettin, Babanın sözünü dinleyen zayıf bir insana dönüşerek bize sonsuz ruhsal yaşamı sağlamak uğrunda kendini feda ettin. Evet, anlatılmaz bir tevazu ile kendi kendini inkâr ederek sonunda yine Baba’ya döndüğün, O’nunla birlikte sonsuza dek Kutsal Ruh eşliğinde yaşadığın için seviniyor; hamt ediyoruz. Bize kendi kendimizi inkâr edebilip geçici heveslerden vazgeçebilmeyi öğret ki, senin ruhunla hizmet edip, dileğinin kulları olarak çevremizdeki her insana senin sevgini götürelim. Amin

Soru 2: İsa’nın İzlemenin zorunu ilkeleri nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:15 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)