Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 035 (Jesus Rejected at Nazareth)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

7. İsa'nın Nasıra'da reddedilişi (Markos 6:1-6)


Markos 6:1-6
1 İsa oradan ayrılarak kendi memleketine gitti. Öğrencileri de ardından gittiler. 2 Şabat Günü olunca İsa havrada öğretmeye başladı. Söylediklerini işiten birçok kişi şaşıp kaldı. "Bu adam bunları nereden öğrendi?" diye soruyorlardı. "Kendisine verilen bu bilgelik nedir? Nasıl böyle mucizeler yapabiliyor? 3 Meryem'in oğlu, Yakup, Yose, Yahuda ve Simun'un kardeşi olan marangoz değilmi bu? Kızkardeşleri burada, aramızda yaşamıyor mu?" Ve gücenip O'nu reddettiler.
4 İsa da onlara, "Bir peygamber, kendi memleketinden, akraba çevresinden ve kendi evinden başka yerde hor görülmez" dedi. 5 Orada birkaç hastayı, üzerlerine ellerini koyarak iyileştirmekten başka hiçbir mucize yapamadı. 6 Halkın imansızlığına şaşıyordu. İsa çevredeki köyleri dolaşıp öğretiyordu.

Nasıra’lılar İsa’yı yıllardan beri tanıyorlardı, çünkü O aralarında büyümüştü. O’na, babasının kim olduğu bilinmediğinden aşağılayıcı bir san olan Meryem’in oğlu lakabını takmışlardı. Oysa utanç, Mesih’in onuru oldu. Allah, O’nun Kutsal Ruh ve Meryem aracılığıyla doğmasını sağlayan babasıydı.

İsa’nın İncil’de adları yazılı dört kardeşi ise, ne O’nun gibi Allah’tan doğdular, ne de Mesih’in sürekli izleyicisi oldular. Yaşça O’ndan daha küçüktüler. Kardeşleri arasında en büyükleri olan Yakup ise, Mesih’in göğe yükselmesinden sonra Petrus ve Yuhanna ile birlikte Kilisenin temel direklerinden biri oldu. İsa dirilişinden sonra ona görünüp onu ruhuyla doldurdu. Bu olaydan sonra Yakup kiliselere mektubunu yazdı. (bk. Elçilerin İşleri 15:13, 21:18, I. Korintoslulara 15:7, Yakub’un Mektubu).

Müjdeci Markos ta bize İsa’nın ruhsal hizmetine başlamadan önce marangoz olduğunu bildiriyor. İsa peygamberlik görevine, ancak kardeşi Yakup büyüyüp ailesine bakacak duruma geldikten sonra başladı. Babaları Yusuf çoktan vefat etmişti.

Nasıralıları asıl dehşete düşüren, Mesih’in sözlerindeki bilgelik ve olağanüstü işlerinde görülen güçtü. Küçüklüğünde O’nda böyle bir yeteneğin olduğunu sezmemişlerdi. Evet, O’nun tanrısal doğuşuna inanmadıkları için, ne dostları ne de kan bağı açısından en yakınları Mesih’i tanıdılar. Allah’ın oğlu onların arasında mucizeler yapamadı. “Allah istediğini yapamaz mı?” diye sorabilirsin. Tabii, Allah yoktan var eden, kısası hak edeni yargıyla mahvedendir. Ancak insanların Oğul Mesih’e iman etmedikleri yerde Kutsal Kitap O’nu ne yapıcı gücüyle yüceltir, ne de akıllara durgunluk veren bilgeliğiyle.

Halbuki sen, imanın sayesinde kurtuldun, çevrene karşı sorumluluk aldın. Rab'bin bereketi senin inancın aracılığıyla başkalarına akacaktır. Ailen, yurttaşların seninle alay edecek, seni dışlayacak olurlarsa, şaşma! Çünkü Mesih’e de bundan farklı davranılmadı. Sen Mesih’ten üstün değilsin. Mesih’in davranışlarından kendine dersler çıkar, çevrendekilere Mesih’in güç ve bilgeliğini göstererek tanıklıkta bulun.

Dua: Rab İsa, imansızlığımız ve sana olan güvensizliğimiz nedeniyle seni değişik zamanlar ve yerlerde kurtarış işinden alıkoyduysak, bizi affet. Bize, senin tanrılığına ve insanlığına iman gücü ver. Böylece senin sözlerin yüreğimize yerleşir, içimize senin Ruhun akar; çevremiz için bereket kaynağı oluruz. Amin.

Soru 16: İsa, yurdunda neden mucize gerçekleştirmedi.

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:06 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)