Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 014 (Christ Heals a Leper)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 2 - MESİH’İN GALİLEDEKİ İLK İŞLERİ (Markos 1:14 - 1:45)

5. Mesih cüzamlıyı iyileştiriyor (Markos 1:40-45)


Markos 1:40-45
40 İsa'ya cüzamlı biri geldi, diz çökerek, "İstersen beni temiz kılabilirsin" diye yalvardı.
41 İsa'nın yüreği sızladı, elini uzatıp adama dokundu, "İsterim, temiz ol!" dedi. 42 Adam anında cüzamdan kurtulup tertemiz oldu.
43 İsa onu sıkıca uyararak hemen yanından uzaklaştırdı. 44 "Sakın kimseye bir şey söyleme!" dedi. "Git, kâhine görün ve cüzamdan temizlendiğini herkese kanıtlamak için Musa'nın buyurduğu sunuları sun."
45 Ne var ki, adam çıkıp gitti, olayla ilgili haberi her tarafa yayıp duyurmaya başladı. Öyle ki, İsa artık hiçbir kente açıkça giremez oldu. Ancak dışarıda, ıssız yerlerde kalıyordu. Ve halk her yerden O'na akın ediyordu.

Mesih’in zamanında cüzam hastalığı Allah’ın büyük bir günaha verdiği bir ceza olarak görülüyordu. Bu hastalığa yakalanan kişi aşağılanarak toplum dışı edilirdi. Acılar içinde kıvranan zavallı hasta birde üzerinde “Allah’ın” öfkesini hissederdi.

Bu bahtsız hastalardan biri Mesih’in güç ve sevecenliğini duymuştu. Uzaklardan koşarak O’nun yanına geldi. O’nun kendisindeki hastalığı iyileştirmeye gücü yeten, “Allah’ın öfkesini” dindirebilecek Rab olduğuna iman ederek önünde diz çöktü. Kendisini koşulsuz Kurtarıcıya verdi.

İsa adamın yüreğinde sevgi ve kurtuluş özlemini gördü. İman ve tövbe ederek yanına gelen günahlıyı kovmadı. Çünkü O iblisin işlerini yıkmak, Allah’ın Egemenliğini kurmak için dünyamıza gelmişti. Zavallı adamın acısına ortak oldu, onun çürümeye yüz tutmuş cildine dokundu. Allah’ın Oğlu onu seviyordu ve bu da onu iyileştirip kurtaracağının en açık göstergesiydi. Mesih cüzamlının tek dostuydu.

O an Mesih Allah’ın istemini duyururcasına şu eşsiz cümleyi söyledi: “İsterim temiz ol” sende bu cümlede Allah’ın istemini sezebiliyor musun?

Kutsal Allah, seni ve her insanı kurtarmak istiyor. Senin istemin de Allah’ın arzusuyla uyum içinde mi? O’na gel, önünde diz çök. O’ndan seni iyileştirip kurtarmasını iste.

Evet, Allah’ın Oğlu seni bağışlamak, bilinç altını kutsal sevgisi ile doldurmak diliyor. O ümitsizlerin biricik tesellisidir.

Mesih iyileştirdiği cüzamlıyı Kentin gürültülü yaşamına göndermek istemedi. Ona tenha bir yer bulup kendisinde meydana gelen olağan üstü değişim için Allah’a şükretmesini önerdi. Sonra ondan Rahiplere gitmesini istedi. Cüzamlının şükür kurbanı sunmasını, onun tapınakta, Yahudi din adamlarının gözleri önünde, Allah’ın Kurtarıcı olarak aralarına geldiğine açıkça tanıklık etmesi demekti.

Ancak iyileşen adam sevincinin doruğunda Mesih’in buyruğunu unuttu. Dua ve şükür için sakin, sessiz bir yer arayacağına, çevrede bedeninde baş gösteren değişimi yaymaya başladı. Haberi duyan halk kendilerini de iyileştirmesi için Mesih’e akın ettiler. Bedenleri iyileştirmek Mesih’in tek amacı değildi; O yürekleri de değiştirmek istiyordu. Günah bizlerin her birinde var olan Allah’ın resmini bozan, karartan bir hastalıktır ve onu kazıyacak, yüreklerimizden çıkaracak Kurtarıcı İsa’ya ihtiyacımız sonsuzdur.

Dua: Rab İsa sana tapınırız. Senin her şeye gücün yeter. Tek bir sözün ile cüzamlıyı iyileştirdin. Bu gün de bizleri günahlarımızdan, dik başlılıktan ve hastalıklarımızdan iyileştirmek istiyorsun. Bizlerde arzun ve sevgine uygun bir istem yarat. Böylelikle gücün bedenlerimizde açığa çıksın, ruhsal kirliliğimizden tamamen kurtulup, kusursuz bir şifaya kavuşalım. Amin.

Soru 16: Allah’ın her insanı kapsayan arzusu nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:53 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)