Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
አማርኛ
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
Basa Jawa
Basa Sunda
Baoulé
বাংলা
Български
Cebuano
Dagbani
Dan
Dioula
Deutsch
Ελληνικά
English
Ewe
Español
فارسی
Français
Gjuha shqipe
հայերեն
한국어
Hausa/هَوُسَا
עברית
हिन्दी
Igbo
ქართული
Kirundi
Kiswahili
Кыргызча
Lingála
മലയാളം
Mëranaw
မြန်မာဘာသာ
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
Soomaaliga
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Tiếng Việt
Türkçe
Twi
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
Wolof
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Serbian -- Romans - 078 (Paul’s List of the Names of the Saints in the Church of Rome)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian -- Azeri -- Bengali -- Bulgarian -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- SERBIAN -- Somali -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

Rimljanima - GOSPOD JE NAŠA PRAVEDNOST
Proučavanje Pavlove poslanice Rimljanima
DODATAK 3. DELU: POSEBNI IZVEŠTAJI O PAVLOVOM KARAKTERUVOĐAMA CRKVE U RIMU (RIMLJANIMA 15:14 – 16:27)

4. Pavlov spisak imena svih svetih koje je poznavao u crkvi u Rimu (Rimljanima 16:1-9)


RIMLJANIMA 16:1-9
1 Preporučujem vam našu sestru Fivu, služiteljku u crkvi u Kenhreji, 2 da je primite u Gospodu onako kako priliči svetima, da joj pomognete u svemu što joj od vas zatreba jer je i ona mnogima, a i meni samom, bila zaštitnica. 3 Pozdravite Prisku i Akilu, moje saradnike u Hristu Isusu. 4 Oni su za moj život podmetnuli svoj vrat. Ne zahvaljujem im samo ja nego i sve crkve pagana. 5 Pozdravite i crkvu u njihovoj kući. Pozdravite mog dragog Epeneta, koji je prvenac iz Azije za Hrista. 6 Pozdravite Mariju, koja se mnogo trudila za vas. 7 Pozdravite Andronika i Junija, moje rođake i drugove u služanjstvu. Oni uživaju ugled među apostolima, a u Hristu su bili pre mene. 8 Pozdravite Ampliata, koga volim u Gospodu. 9 Pozdravite Urbana, našeg saradniak u Hristu, i mog dragog Stahija.

U svojoj poslanici, Pavle objašnjava sledeće teme:

Prvo: Osnovni principi vere u Hrista.
Drugo: Božiji odabir.
Treće: Ponašanje vernika.

Na kraju svoje poslanice, Pavle ne samo da govori o principima, već predstavlja i osobe koje su njemu poznate iz crkve. On pokazuje da su oni praktičan dokaz koji potvrđuje istinitost njegovog učenja, smatrajući ih otelotvorenjem njegove poruke i onima koji su spremni za njegovo učenje i njegov dolazak. Apostol paganima nije bio stranac u Rimu, već je predstavio jedan deo svetih koji su bili poznati ostaloj braći. Svi su oni bili ukorenjeni u Hristu, i živo kamenje u hramu Duha Svetoga, u prestonici rimske države tog vremena.

Ono što je čudno jeste da Pavle započinje svoj spisak svetih sa ženom po imenu Fiva, koju opisuje kao "našu sestru u Hristu". Fiva je bila primerna hrišćanka, koja se u potpunosti posvetila službi u crkvi i služenju siromasima, bolesnima i putnicima. Ona je imala zvanje služiteljke crkve u Kenhreji, istočnoj luci Korinta u Grčkoj. Izgleda da je ona bila stručnjak za pravna pitanja, za nagodbame carinskih potraživanja, kao i za interese klijenata i lica bez građanskih prava. Ona je pomagala Pavlu i njegovim saputnicima pri njihovim putovanjima, i najverovatnije je bila spremna da mu pomogne i u Rimu, ako bi se susreo sa bilo kakvim problemima zbog njegovog dolaska. Pavle moli rimske hrišćane da joj pomognu u svemu što joj bude bilo potrebno, i traži od njih da je dočekaju u njihovoj crkvi onako kako priliči svetima. Veruje se da je Fiva bila ta koja je odnela ovu Pavlovu poslanicu crkvi u Rimu. Fiva je imala poseban karakter i nalazila se među tada poznatim hrišćanima Bliskog istoka.

Nakon nosioca ovog pisma na spisku svetih u Rimu, Pavle pominje Prisku i Akilu. Oni su Pavlu pružili utočište i ponudili mu posao da bi mogao da se izdržava u Efesu (Dela 18:2-26), gde je mnogo preciznije objasnio evanđelje Apolosu, rečitom propovedniku. Treba napomenuti i to da je Pavle naveo ženino ime ispred imena njenog muža, znajući da su se oboje izložili opasnosti kako bi zaštitii Pavla, rizikujući svoje živote kako bi sačuvali njegov; i svi vernici u Maloj Aziji su zahvaljivali ovom paru na njihovoj požrtvovanoj i ljubaznoj službi. Deluje kao da su oni potom otputovali u Rim, gde su primili crkvu koja je imala običaj da se okuplja radi slavljenja u njihovoj gostoprimljivoj vili. Pavle, isto tako, šalje pozdrave crkvi u njihovoj kući, smatrajući ih sve zajedno svedocima njegovog učenja o milosti Božijoj.

Epenet prima pozdrav kao neko ko je veoma drag Pavlu. On je bio među prvima koji se obratio veri u Hrista u Aziji, a vernici su ga smatrali karikom koja ih je spajala sa Hristom. Nakon toga je otputovao u Rim, kako bi tamo nastavio da ide Isusovim stopama.

Posle Epeneta, Pavle pominje Mariju, koja se u crkvi u Rimu mnogo trudila kroz svoju vernost i istrajnost, i najverovatnije je pomagala Pavlu i njegovim saradnicima u Grčkoj i Anatoliji. Pavle svedoči o njenoj čistoj, neprekidnoj službi Hristovim sledbenicima.

Pavle, zatim, pominje Andronika i Junija, koji su bili vernici jevrejskog porekla, iz Venijaminovog plemena, poput Pavla, koji su živeli u Rimu, i bili svedoci istine da Pavle jeste bio Jakovljev potomak. Oni su bili zatvorenici zajedno sa Pavlom i njegovi partneri u stradanjima za Hrista. Oni su se obratili pre Pavla, i bili su cenjeni među prvim hrišćanima u Jerusalimskoj crkvi, imajući tu čast da budu prijatelji ostalim apostolima.

Sada Pavle pominje tri čudna imena na ovom spisku svetih: Ampliat, Urban i Stahije. Ampliat i Stahije su još uvek bili robovi. Pavle za Ampliata kaže da ga voli u Gospodu, ukazujući na to da i onaj ko je bio prezren i mučen je veoma cenjen i poštovan kada se na duhovan način nakalemi na Hristovo duhovno telo. Druga osoba koju Pavle opisuje kao svog voljenog bio je pohvalni sluga u crkvi. Urban je bio cenjeni gospodin rimskog porekla, koji je već tako dugo radio zajedno sa Pavlom da ga je Pavle smatrao svojim saradnikom u službi, i svojim pomoćnikom u Hristu. Urban je bio poznat u svim crkvama u Rimu.

Veoma je važno da shvatimo da je crkva u rimu, od samog početka, obuhvatala slobodne ljude i robove, koji su zajedno bili deo duhovne celine u Hristu. Na taj način uviđamo da Sveti Duh ne pridaje nikakav značaj rasnim ili društvenim razlikama. On ne pravi razlike između čoveka i žene, slobodnjaka i roba, bogataša i siromaha, jevrejina i nejevrejina, jer svi su oni podjednaki u duhovnom jedinstvu u Hristu.

MOLITVA: Oče na nebu, mi te slavimo zbog toga što si u Isusu Hristu, pod vođstvom Svetog Duha, učvrstio crkve po kućama u Rimu. Posebno se radujemo zbog toga što su ove crkve tvoga Sina obuhvatale slobodne ljude i robove, muškarce i žene, bogate i siromašne, jevreje i nejevreje, i svi su oni zajedno postali jedna blagoslovena, duhovna celina.

PITANJE:

  1. Šta možemo naučiti kroz imena članova crkve u Rimu?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 25, 2012, at 11:13 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)