Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 023 (By grace alone!)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 2 - Pavlus’un inanç öğretisi (Efesliler 2:1 – 3:21)

Yalnızca lütuf (Efesliler 2:8-10)


Efesliler 2:8-10
8 İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı'nın armağanıdır. 9 Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir. 10 Çünkü biz Tanrı'nın yapıtıyız, O'nun önceden hazırladığı iyi işleri yapmak üzere Mesih İsa'da yaratıldık.

Pavlus’a göre, İsa’nın tüm iletileri, Ruh’unun mesajları ve ruhsal yaşamın gerçekleri asla insanın kendi emeği sonucunda değil, tamamen Baba’nın Oğul’un ve Kutsal Ruh’un armağanı, kayrası ve merhametiyle ortaya çıkmışlardır.

Yahudi ve Katolik inançları insanın tanrısal yasalara uymakla Yaratan’ın kayrasını kazanabileceğini düşünerek büyük bir yanılgı içine düşmektedirler. Pavlus ve Luther günahkârların kurtuluşunun kendi yaptıkları iyi işler sayesinde gerçekleştiğini savunan bu saçma düşünceye karşı ellerinden geldiğince mücadele verdiler. Mesih içindeki inananların Ruh’un yönetimindeki tüm hizmetleri, duaları, orucu, kurbanı ve sevgi ilişkilerinin hepsi Tanrı’nın kayrasının meyveleridir ve asla insanın kendi çabasıyla gerçekleşemezler. Onların yaptıkları ve başardıkları merhametli Tanrı’nın lütfüyle olur ve dindarların işi değildir. Tüm bunlar bağışlayıcı Kurtarıcı ve merhametli Koruyucunun işaretlerini taşımaktadır.

Yaptığı iyi işlerle gökyüzünde yer kapmak isteyenler aptaldır ve diri Tanrı’nın sınırsız büyüklüğünü ve yüceliğini henüz kavramamış demektir. İsa her ne kadar: Göksel Babanızın yetkin olduğu gibi, sizler de yetkin kişiler olun” diye buyurmuş olsa da, (Matta 5:48) O’nun aslında duaları, sunuları ve diğer iyi işleriyle en az Tanrı kadar yetkin olabileceğini söyleyen bir kişi Tanrı sevgisinin yüceliğini ve kutsallığını henüz anlamamış demektir.

Hiç kimse kendi gücüyle Tanrı’ya eş olamaz veya O’nun özelliklerini yansıtamaz. Bu yalnız kayrayla olur. Yetkin olan Baba iyiliğini ve merhametini kalıtımsal yolla ve Kutsal Ruh aracılığıyla, Oğlu İsa’nın yolunda yürüyen herkese armağan eder. “Beni görmüş olan Babayı görmüştür” deme hakkına sahip olan tek kişi Oğul’dur. (Yuhanna 14:9)

Pavlus ev hapsi sırasında ürettiği yeni düşünceleri Efes ve civarındaki kutsallara paylaşıyordu. Onlar ve tüm gerçek inananların hepsi, sonuç itibarıyla Tanrı’nın eseriydiler. Diri Mesih’in içinde yer almamız sonucu kayra aracılığıyla “iyi işler” yapmak için çağrıldık ve görevlendirildik. O’nun lütfünün meyveleri bizim kendi eylemimiz değil, gökyüzünde Baba tarafından önceden planlanmış, O’nun sevgisinin ve yüceliğinin bildiren işaretlerdir. Görevlerimizi ve çağrıldığımız işleri yapan biz değil, onları bizim için önceden planlayan ve bizi yaratmasının nedeni olan işlerimizin yapılmasını sağlayan Tanrı’dır.

İyi işlerimizin rotasının daha önceden çizildiğinin bilincine varmış olanlar, içlerindeki gururu kolayca yenerler, çünkü yaşamımızdaki kabul edilebilir ve iyi olan hiçbir şey kendimizden kaynaklanmaz, Tanrı’nın istemi ve eylemidir. Bu lütfü için O’na ne kadar teşekkür ediyoruz?

Dua: Göklerdeki Babamız, her şeyden büyük kayran için sana duacıyız. Hiddetten başka bir şey bilmezdik, ancak İsa Mesih’in bizim terimize ölmesi sonucu bağışlandık. Senin Yüce kayranı hak etmemiz için değişmemize yardımcı ol. Sözde “İyi işleriyle” kendilerini kurtardıklarını sanan yoldan çıkmışlara da yardım et. Âmin.

Sorular:
24. Neden hiç kimse kendi “iyi işleri” sonucu kutsal olamaz?
25.Pavlus, Kutsalların “İyi İşlerinin” Tanrı tarafından önceden planlandığını nasıl söyleyebiliyordu?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:05 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)