Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 106 (Christ Appears to Mary Magdalene)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 9 - MESİH’İN DİRİLİŞİ (Markos 16:1-20)

3. MESİH MECDELLİ MERYEM’E GÖRÜNÜYOR (Markos 16:9-11)


Markos 16:9-11
9 İsa, haftanın ilk günü sabah erkenden dirildiği zaman önce Mecdelli Meryem'e göründü. Ondan yedi cin kovmuştu. 10 Meryem gitti, İsa'yla bulunmuş olan, şimdiyse yas tutup gözyaşı döken öğrencilerine haberi verdi. 11 Ne var ki onlar, İsa'nın yaşadığını, Meryem'e göründüğünü duyunca inanmadılar.

Mesih diridir. Dirilerek ölümü dize getirdi. Alaycılar, tanrıtanımazlar, “Hiç birinin, ölüp ahretten geri döndüğü görülmüş mü?" diye sorarlarsa, korkmadan onlara cevap verebiliriz: Evet, İsa dirildi, dahası Allah’ın varlığını kanıtlarcasına başkalarını da diriltti. O’nun ruhsal bedeni yeni yaradılışı simgeliyor.

Petrus’un, öğrencisi Markos aracılığıyla verdiği haberlere göre Rab ikinci kez Mecdelli Meryem’e göründü. Bu kadın vaktiyle kirli ruhların bir mahkûmuydu. Bu hiç bir insanın yardim edemediği zavallı insani İsa, gücüne sınır olmayan sözüyle kurtarmıştı. İsa, bu açıdan yalnızca ölümün değil, cehennem ruhlarının topunun galibidir.

Kutsal Ruh henüz ne kadınlara, ne de diğer öğrencilere yerleşmişti. Rab belki de tekrar ruhların egemenliğine kendisini kaptırıp helâk olmasın diye Mecdelli Meryem’e ikinci kez göründü.

İsa’nın dirilişi öğrencileri için güç kaynağı oldu. Biz de O’nun mutlak kutsallığını, günahtan kesinlikle arı olduğunu bu olayda en açık biçimde görüyoruz.

Çarmıha Gerilen’i birden karşısında diri gördüğünde Mecdelli Meryem titremedi. Daha önceki tecrübeleri ona, çoklarının habersiz olduğu ruhların ve güçlerin varlığını öğretmişti. Belki ilk anda Rabbi bir melek sanmıştı. Ama sonra O’nu tanıdı. Ondan başka güce yer yoktu. O’nun tek bir sözcüğü şeytanın ve tüm kötülük güçlerinin belini kırmaya yeter.

Ölümden Dirilen’le buluşmak gibi olağanüstü bir olay yaşayan Mecdelli Meryem yüreği sevinç dolu, öğrencilerin yanına koçtu. Diri Rab’bin kendisine göründüğü anlattı. Hepsi birden başını sallamaya başladı, düş görmüş olduğunu sandılar. “Hayaletler, ruhlar, kâbuslar... Meryem’i tanımıyor değiliz" diyorlardı. “Zavallı, aslında iyi niyetli, ama bir türlü gerçekçi olamıyor"

Başlarına gelen onca felâket, ihanet, Rablerinin işkencelerden geçmesi, çarmıha gerilip ölmesi, defni, kendilerini şaşkına uğratmıştı. Hayallerini, emellerini maziye gömmüşlerdi. Artık görmediklerine inanmaları zordu. Bugün bile acı olaylar yaşayan çoğu Mesih imanlıları Rab’bin sürekli duyurularına yüreklerini kapatıyorlar. Rab sürekli etkin olmasına karşın onlar içlerindeki ve çevrelerindeki sıkıntıya gözlerini dikmeyi yeğliyorlar.

Dua: Yüce Rab. bir zamanlar kirli ruhların egemenliğinden kurtardığın bir kadına, imanını güçlendirmek amacıyla yeniden göründüğün için önünde secde ederiz. Tüm ruhlara egemen sen, Kutsal ve Diri Olan’a tapınırız. Sana sığınan her insanı bu karanlık güçlerden kurtaran tanrısal sözünün gücüne iman ederiz. Onları Kutsal Ruhunda koruyup yeniden düşmelerine engel olduğun için şükrederiz sana. Sen ölümün, günahın, şeytanın galibisin. Sana yakaranlarla birlikte beni de gece gündüz kendi adında koru. Amin.

Soru 23: Mesih neden önce Mecdelli Meryem’e göründü?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:52 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)