Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 065 (Jesus Cleanses the Temple)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 6 MESİH’İN KUDÜS’E GİRİŞİ VE SON İŞLERİ (Markos 10:46 - 12:44)

3. İNCİR AĞACININ LANETLENMESİ, TAPINAKTAKİ TEMİZLİK (Markos 11:11-19)


Markos 11:11-19
11 İsa Yeruşalim'e varınca tapınağa gitti, her tarafı gözden geçirdi. Sonra vakit ilerlemiş olduğundan Onikiler'le birlikte Beytanya'ya döndü.
12 Ertesi gün Beytanya'dan çıktıklarında İsa acıkmıştı. 13 Uzakta, yapraklanmış bir incir ağacı görünce belki incir bulurum diye yaklaştı. Ağacın yanına vardığında yapraktan başka bir şey bulamadı. Çünkü incir mevsimi değildi. 14 İsa ağaca, "Artık sonsuza dek senden kimse meyve yiyemesin!" dedi. Öğrencileri de bunu duydular.
15 Oradan Yeruşalim'e geldiler. İsa tapınağın avlusuna girerek oradaki alıcı ve satıcıları dışarı kovdu. Para bozanların masalarını, güvercin satanların sehpalarını devirdi. 16 Yük taşıyan hiç kimsenin tapınağın avlusundan geçmesine izin vermedi.
17 Halka öğretirken şunları söyledi: "'Evime, bütün ulusların dua evi denecek' diye yazılmamış mı? Ama siz onu haydut inine çevirdiniz."
18 Başkâhinler ve din bilginleri bunu duyunca İsa'yı yok etmek için bir yol aramaya başladılar. O'ndan korkuyorlardı. Çünkü bütün halk O'nun öğretisine hayrandı.
19 Akşam olunca İsa'yla öğrencileri kentten ayrıldı.

Başkente ayak bastığında İsa ne halkın önderlerine gitti, ne de işgal kuvvetinin komutanlarına. O doğrudan doğruya Kudüs’ün merkezine yöneldi, tek Allah’ın tapınağına. Orada büyük bir aldırışsızlık içinde güya dua edenler, kesimlik hayvan alım satımı yapanlarla karşılaştı. Allah’ın tapınağında alışverişin hengâmesine kendilerini kaptırmış tacirlerin haykırışları kulağında uğuldadı. İsa bir kente baktı, bir de insanların gözlerine. Onların rezilliklerini, iç bozuklarını, kısaca günahlarını gördü. Kin, düşmanlık hisleriyle dolu Barış Kentinden hüzün dolu ayrıldı.

İncir ve zeytin ağacı Eski Antlaşma halkının simgesidir. Yapraklanmış incir ağacında İsa meyve bulamadı. Gerçi Nisandı, incir mevsimi değildi, ama vakit turtanda incir için erken sayılmazdı. Oysa ağaç bunun bile habercisi değildi. Bu ağacı Mesih cezalandırdı, bereketten mahrum kıldı. Bir daha meyve vermeyecekti.

Bu bize Eski Antlaşma’nın hiç bir güce sahip olmadığını öğretiyor. Musa şeriatı Allah katında kabule layık ürünler getiremez. Tıpkı bu incir ağacı gibi Eski Antlaşma’da da hükümler, vacipler, merasim, ibadet buyruklarıyla dolu “yaprak”lara rastlarız. Ancak bu kitap ve kitapçıklar gerçek tövbe ruhundan, sonsuz bağış ve sevgi gücünden uzaktır.

Kudüs gerçek “Kutsal Kent” değildi, çünkü İsa’yı gereği gibi karşılamadı. Yıkım ve yargı bu nedenle baş göstermeye başladı. İsa ikinci gün tekrar kente döndüğünde Egemenliğinin başladığını simgeleyen işareti verdi. Ne müjdeledi, ne de birisini iyileştirdi. Tekrar tapınağa yöneldi. Tapınağın odalarından tüm sarraf, tacir ve gürültücü takımını kovdu. Bir ulusu düzeltmenin yolunun onun dininden geçtiğini söylemek istiyordu. Köhnemiş direklere tutunan çürük bünyeli bir dinin olduğu yerde ne:, iktisat reformları, ne de yığınları hacca, türbelere yollamak fayda verir.

Mesih senin yüreğini paklamak, zihnini değiştirip bedenini kutsamak istiyor. O sende kirli bir ruhun oturmasına, yüreğinin kinle dolu olmasına razı olmaz. O sana yerleşmek istiyor, böylece bedenin Allah’ın ruhuyla dolu bir tapınağa dönüşecektir.

Bu senin kilisen için de geçerlidir. Mesih orada yabancı ruhların toplanmasına izin vermez. O’nun arzusu, herkesin O’nun kutsallığı önünde eziklik duymaları, yaşlıların ve gençlerin, İnciline sadakatle uymalarıdır. Böylece hepiniz Allah’ın gözle görünen tapınağı olursunuz, çünkü temiz yaşantınız, karşılıklı sevginiz Allah’ın sizin içinizdeki varlığını kanıtlar.

Dua: Rab İsa, sana tapınırız, çünkü sen gerçek Başkâhin, yetki sahibi kral, gerçek ve bilgelik dolu kanun koyucusun. Yüreklerimizin pak olmadığını, senin yüceliğin önünde kusurlu olduğunu itiraf ediyoruz. “İyi işlerimiz” bile zayıf, yetersiz. Sen ise, bizden Kutsal Ruhunun tüm meyvelerini istiyorsun. Tüm günahlarımızı bağışla. Seni hoşnut kılacak işler yapan gerçek imanlılar olabilmemiz için bizleri gücünle meshet. Böylece halkımıza sevgini yayabilelim ki yığın yığın sana gelsinler hep birlikte senin kutsal tapınağını oluşturalım. Amin.

Soru 18: İsa neden tapınağı temizledi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:27 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)