Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 052 (Jesus Heals a Boy)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

5. HASTA ÇOCUĞUN İYİLEŞTİRİLMESİ (Markos 9:14-29)


Markos 9:14-29
14 Öteki öğrencilerin yanına döndüklerinde, onların çevresinde büyük bir kalabalığın toplandığını, birtakım din bilginlerinin onlarla tartıştığını gördüler. 15 Kalabalık İsa'yı görünce büyük bir şaşkınlığa kapıldı ve koşup O'nu selamladı.
16 İsa öğrencilerine, "Onlarla ne tartışıyorsunuz?" diye sordu.
17 Halktan biri O'na, "Öğretmenim" diye karşılık verdi, "Dilsiz bir ruha tutulan oğlumu sana getirdim. 18 Ruh onu nerede yakalarsa yere çarpıyor. Çocuk ağzından köpükler saçıyor, dişlerini gıcırdatıyor ve kaskatı kesiliyor. Ruhu kovmaları için öğrencilerine başvurdum, ama başaramadılar."
19 İsa onlara, "Ey imansız kuşak!" dedi. "Sizinle daha ne kadar kalacağım? Size daha ne kadar katlanacağım? Çocuğu bana getirin!"
20 Çocuğu kendisine getirdiler. Ruh, İsa'yı görür görmez çocuğu şiddetle sarstı; çocuk yere düştü, ağzından köpükler saçarak yuvarlanmaya başladı.
21 İsa çocuğun babasına, "Bu hal çocuğun başına geleli ne kadar oldu?" diye sordu. "Küçüklüğünden beri böyle" dedi babası. 22 "Üstelik ruh onu öldürmek için sık sık ateşe, suya attı. Elinden bir şey gelirse, bize yardım et, halimize acı!"
23 İsa ona, "Elimden gelirse mi? İman eden biri için her şey mümkün!" dedi.
24 Çocuğun babası hemen, "İman ediyorum, imansızlığımı yenmeme yardım et!"diye feryat etti.
25 İsa, halkın koşuşup geldiğini görünce kötü ruhu azarlayarak, "Sana buyuruyorum, dilsiz ve sağır ruh, çocuğun içinden çık ve ona bir daha girme!" dedi.
26 Bunun üzerine ruh bir çığlık attı ve çocuğu şiddetle sarsarak çıktı. Çocuk ölü gibi hareketsiz kaldı, öyle ki oradakilerin birçoğu, "Öldü!" diyordu. 27 Ama İsa elinden tutup kaldırınca, çocuk ayağa kalktı.
28 İsa eve girdikten sonra öğrencileri özel olarak O'na, "Biz kötü ruhu neden kovamadık?" diye sordular.
29 İsa onlara, "Bu tür ruhlar ancak duayla kovulabilir" yanıtını verdi.

İsa’nın Görünüm Dağında olduğu bir sırada, bir adam hasta olan oğlunu iyileştirmeleri için öğrenciler getirdi. Ancak öğrenciler onun bu isteğini yerine getiremediler. Hasta çocuk kirli bir ruhun etkisi altındaydı. Bu ruh öğrencilerin buyruklarına boyun eğmedi, zavallı kurbanından çıkmak niyetinde değildi. Görüyoruz ki, kişiyi, şeytana kölelikten ne bir insan ne de bir “Kutsal” kurtarabilir. Bunu ancak İsa Mesih başarabilir. İmanını,umudunu insanlara, din adamlarına, sözde “Kutsallara” bağlama. Tek dayanağın sana en yakın olan, her şeye gücü yeten, senin kurtuluşunu isteyen Rab İsa olsun.

İman noksanlığı bile değil, imansızlık olarak nitelendirdiği ruhsal zayıflıklarından ötürü İsa öğrencilerini çevredeki İmanlılarla birlikte azarladı. Hepimiz geleneklere, kibir tuzağına bağlıyız. Oysa ne geleneklerimizden, ne de yücelttiğimiz benliğimizden başkalarını kurtarabilecek tanrısal güç çıkabilir. Aklın, duyguların özlemlerin bir insanı kurtaramaz. İmanının zayıflığından ötürü tövbe et. Bil ki, dünyalık düşünceler, görünürdeki dindarlığa karşın maddiyata düşkünlük senin ruhsal zayıflığının başlıca nedenidir.

İsa hayatının babasına, kendisine iman ettiği taktirde yardıma hazır olduğunu belirtti. İsa’da inanan, imkansızın gerçekleştiğini görür. Güçlü Mesih kişinin zayıflığında hedefini gerçekleştirir. Mesih’in sevgiyle dolu, her şeye gücü yeten Allah’ın biricik oğlu olduğunu unutma! O’na olan imanın seni İncil sayesinde aramızda bulunan “göksel enerjiyle” bağlantıya sokacaktır. Sevgide sımsıkı duran kişi Allah’ta sabit olur, Allah’ta onda. Oğlunun İyileşmesi için gerekli tek şartı duyan baba tövbe gözyaşları içinde yakararak, “Rab, imanımı artır ki, inançsız biri gibi davranmayayım!” dedi. İsa ezik bir yürekten gelen itirafı reddetmez, istersek, imanımızı güçlendirir, kendisine olan güvenimizi pekiştirir. Çünkü gerçek iman Kutsal Ruh’un ürünüdür. Dua ederek, sevgi ve gücü anlamak isteğiyle İncil’i okuyan her kişi dileğine kavuşur, İsa’nın kim olduğunu kavrar, O’na bağlanarak mütevazi bir insan olur. Hastanın babasını “imansızlık“tan iyileştirip onu diri iman yoluna sevk ettikten sonra İsa kirli ruha çocuktan çıkmasını emretti. Bir daha da dönme!

Bu bize iki önemli gerçeği gösteriyor: İlkin, İsa canını kendisine teslim eden her insandan kirli ruhları çıkmaya hazır olup buna gücü vardır. İkincisi ise, kişiye Rab’bin ruhunun dolup ona hakim olmaması gerçeğidir. Şeytan sürekli bizi Mesih’in egemenliğinden çekip uzaklaştırmak peşinde. Ama o bizi Mesih’in bağrından alıp kaçıramaz. Mesih’in gücü, O’nun uğrunda karşılaşabileceğimiz tüm denemelerden daha büyüktür.

İsa kötü ruhtan kurtardığı çocuğa can verdi, onu imanlı babasına teslim etti. Babanın imanı oğlu kurtardı. Sevgin, yalnız kendini değil, dostlarını, yakınlarını da kurtarmak özlemini sana aşılayacak kadar engin mi?

Dua: Baba, bize gerçek imanı öğretmesi için kötü dünyamıza biricik oğlunu gönderdin, ama bundan dolayı yürekten şükrederiz. İmamımızın zayıf olduğunu huzurunda itiraf ederiz. O gerçekte imansızlığın, sana güvensizliğin ta kendisidir. Bu günahımızı bağışla. İçimizde senin her şeye gücü yeten sevgine güven duygusu yarat. Başkalarına olan sevgimizi güçlendir ki, onların kurtuluşu uğrunda imanla fedakârlıkta bulunalım. Yakarışımızı kabul et: Onları kurtar, özgür kıl; nasıl bizlere kurtuluş ve kurtulmalık sunduysan, onlara da bu lütufta bulun. Amin.

Soru 5: Hastanın İyileşmesine engel olan neydi?

Ezberle: “İman eden biri için her şey mümkün!” (Markos 9:29)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:18 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)