Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
አማርኛ
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
Basa Jawa
Basa Sunda
Baoulé
বাংলা
Български
Cebuano
Dagbani
Dan
Dioula
Deutsch
Ελληνικά
English
Ewe
Español
فارسی
Français
Gjuha shqipe
հայերեն
한국어
Hausa/هَوُسَا
עברית
हिन्दी
Igbo
ქართული
Kirundi
Kiswahili
Кыргызча
Lingála
മലയാളം
Mëranaw
မြန်မာဘာသာ
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
Soomaaliga
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Tiếng Việt
Türkçe
Twi
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
Wolof
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Bulgarian -- Romans - 001 (Introduction)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian-- Azeri-- Bengali -- BULGARIAN -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Next Lesson

РИМЛЯНИ - Господ е наш правдата
Изследвания в писмото на Павел до римляните

ВЪВЕДЕНИЕ


Въведение към посланието до Римляните

Един от най-великите дарове на Христос, нашия Господ, който беше възкресен от мъртвите, към църквата си, е посланието до Римляните, което Павел, Божий посланик, написа.

Причината и целта на посланието

По онова време апостолът на езичниците завършва своето проповядване и пътувания в Мала Азия и гръцките региони. По време на тези мисионерски пътувания той основава живи църкви в големите градове, укрепява вярващите в служене и любов, и поставя старейшини, свещеници и епископа за църковните членове. Той установява, че службата му в източното Средиземноморие е приключила. Така че той отива на запад за да установи Божието царство във Франция и Испания (Римляни 22-24).

В съгласие с тези планове, той написва известното послание до членовете на църквата в Рим, за да насърчи тяхната увереност в него, ясно подчертавайки, че той е апостол на Христос на всички езичници чрез внимателно, редовно изучаване на Евангелието, което му е поверено. Той са опитва да докосне сърцата им, за да могат и те да участват в неговото мисионерско пътуване на запад, както църквата в Антиохия, Сирия, с преданите си молитви, подкрепя неговите пътувания, проповядване и страдания. По тази причина посланието до Римляните съдържа уводно изучаване, с намерението да убеди църквата да се затвърди в истинската вяра и да е приготви да проповядва на света чрез пряко участие в работата.

Кой е основал църквата в Рим?

Нито Павел, нито Петър, нито някой друг апостол или добре-познат старейшина е основал църквата в Рим. Това е станало чрез римски пилигрими, които се появили в святата земя на Петдесятница, където Христос излива Святия дух върху молещите се хора. Езиците им пили изпълнени с великите неща на Всемогъщия и следвайки това, те се върнали в големия град и свидетелствали за своята среща със Всемогъщия, които бил разпънат. Те говорили със своите еврейски и нееврейски приятели за спасението и така основали домашни групи за изучаване на пророчествата от Стария завет относно Христос.

По време на своите пътувания до Азия и Гърция, апостол Павел постоянно среща вярващи от Рим, особено във времето когато евреите били прогонени от Рим, по времето на Клавдий Цезар, 54г.сл.Хр. (Деяния 18:2). Павел е искал лично да се запознае с църквата в Рим и да им предаде дарбите на Святия дух, който работи е него. Той не счел, че дълъг престой в столицата на света бил необходим, тъй като намерил жива, независима църква. Той по-скоро искал да продължи общението с тези братя в Господа и да разпространява Евангелието в затворените региони.

Кой е написал посланието? Кога? И къде?

Апостол Павел написва посланието през 58г.сл.Хр. по време на своя престой в Коринт, в дома на Гай, в което обобщил духовните се преживявания и апостолски поучения. Никой друг не може да пише така, както Павел го прави, защото живият, славен Христос лично му се яви, когато Павел, в своята ревност за закона, яростно гонеше християните в Дамаск. И когато ярката, божествена светлина го заслепи, той разбра великата истина, че е презреният Исус от Назарет е жив и че той е Господ на славата, който наистина беше оставил гроба празен след своето възкресение. Исус победи смъртта и беше истински възкресен, доказвайки, че той е Всемогъщия, който има контрол над всичко. Тогава Павел разбра, че Божия син не е осъдил или унищожил своя преследвач, но е имал милост над него и го е призовал за мисионерското дело, не защото той самият е достоен, а поради Божията благодат. Ето защо разпаления, религиозен Павел беше пречупен и изпаднал. Той повярва в благодатта на Бог и в същността на новата праведност. Той не разчиташе вече на човешките си дела според закона. Вместо това той отпътува и стана служител на божествената любов на Христос, призовавайки всички подмамени и покварени да приемат помирението с Бога.

Кои са основните теми в посланието?

Павел е искал да изясни религиозната промяна за всеки член от църквата в Рим. Отново, по тази причина, той не е написал книга на красив, чист език или дълга, методологическа дискусия. По-скоро той написва послание с яснота и точност, и отговаря на въпросите, които е очаквал, че ще бъде попитан от евреите и римляните. Павел диктува своето послание на Тертий, негов брат в Господа, виждайки в духа си онези, на които пише. На едно място той се отнася до новоповярвалите, заемайки се с тяхната плиткост с чистата Божия святост. След това пише на онези, които са съкрушени, и им дава надежда за оправдание в Христос, който е единствената надежда за човеците. Павел също се занимава с горделивите книжници и разчупва тяхната себеправедност, излагайки на показ тяхната поквара и пълен провал, и как се отдават на истинската вяра в смирение, служейки на Божията любов, в покорство към Святия дух. Следователно в своето послание, апостолът свързва действителното проповядване с обикновеното спокойно поучение. Той не адресира само определен кръг хора, но всички видове слушатели; езичниците и евреите, млади и стари, учени и неучени, робите и свободните, мъже и жени. Посланието до Римляните и до днес е едно от главните поучения в християнството, както доктор Мартин Лутер твърди: „Тази книга е основната част на Новия завет и най-чистото евангелие, което си заслужава да бъде наизустено от всеки християнин, и усвоено всеки ден като духовно съкровище за душата, защото изобилно откриваме в това послание онова, което един вярващ трябва да знае: Законът и Евангелието, грехът и осъждението, благодатта и вярата, праведността и истината, Христос и Бог, добрите дела и любовта, надеждата и кръстът. Също научаваме как да се отнасяме със всеки човек, без значение колко лицемерно набожен или грешен, силен или слаб, дружелюбен или отблъскващ би могъл да бъде той; и също как да се отнасяме със себе си. Поради тези причини предлагам всички християни да се обучават спрямо него.”

Скъпи читателю и брат, и сестра в Господа,ако търсиш подробно изучаване и прилагане на вярата, размишлявай над посланието до Римляните и го изучавай внимателно. То е като Божий университет, който е изпълнен със знание, сила и дух. Тогава Христос ще те освободи от високомерието и самоувереността, и ще установи съвършената си праведност в теб, за да станеш мощен служител в практикуването на божествената любов и да растеш във вярата ден след ден.

Анализ на посланието до Римляните

Римляни 1:1-17 -- идентичността на писателя изявена на църквата в Рим; апостолско благословение; представяне на Божията праведност като основна тема на посланието.

ЧАСТ 1- БОЖИЯТА ПРАВЕДНОСТ НИ ОПРАВДАВА

Римляни 1:18 - 3:23 -- всички сме грешни и Бог със сигурност би ни осъдил според закона, който разчупва сантименталността на нашата гордост.
Римляни 3:24 - 4:25 -- Бог даром ще оправдае всички хора чрез изкупителното дела на Христос, ако те вярват в Него.
Римляни 5:01 - 8:39 -- Божият дух обитава във вярващите и им дава надежда и победа над греха, и те вървят в силата на Святия дух, свободни от закона.

ЧАСТ 2- БОЖИЯТА ПРАВЕНОСТ ПРЕЗ ИСТОРИЯТА

Римляни 9:01 - 11:36 -- Бог продължава да е праведен, въпреки отказа на благодат от старозаветните хора.

ЧАСТ 3- БОЖИЯТА ПРАВЕДНОСТ НА ПРАКТИКА

Римляни 12:01 - 16:27 -- истинската вяра променя поведението и живота ни в дела на любов и взаимно покорство.

Това не е лесно послание за изучаване; то изисква внимателно изследване, молитви и дълбоки размишления, за да може да се насладите на неговите благословения, искрено да се покаете, да обновите ума си и пред вас да се открие нов хоризонт за живот в Христос. Това послание не е довело римляните до духовен застой, но ги подготвя за проповядване в техните обкръжения и в другите страни, и така Христос те кани да бъдеш изпълнен с Неговата благодат, за да може да те изпрати, заедно с твоите праведни братя, да те изпрати до хората, които са без надежда и любов. Слушай, моли се и отиди.

ВЪПРОСИ:

  1. Каква е причината и какъв е края на посланието Римляни?
  2. Кой е основал църквата в Рим?
  3. Кой е написал посланието? Къде? И кога?
  4. Какви стилове е използвал Павел в посланието си?
  5. Кои са основните черти на посланието?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on October 07, 2015, at 04:24 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)