Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 014 (The promised hope of glory)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 1 - Elçinin mektubunun başında Efes ve civarındaki kiliseler için ettiği dualar (Efesliler 1:3-23)
B - Elçi Pavlus’un Efes’teki kutsallar adına teşekkür ve dua etmesi (Efesliler 1:15-23)

Mirasımızın yüceliğine ilişkin beklentilerimiz (Efesliler 1:18)


Efesliler 1:18
18 O'nun çağrısından doğan umudu, kutsallara verdiği mirasın yüce zenginliğini ve iman eden bizler için etkin olan kudretinin aşkın büyüklüğünü anlamanız için, yüreklerinizin gözleri aydınlansın diye dua ediyorum.

Kutsal Üçlemeye olan imanımız önemli ve vazgeçilemezdir. Sevgi, sonsuz yaşamın değişmez ana maddesi, umut ise kurtuluşumuzun hedefi ve esenliğin meyvesidir. Kim ki, Tanrı’yı, Yüce Babayı veya Yüceliğin Babası’nı bilinçle algılamışsa, “Mesih’teki kutsalların” neyi değiştirmek zorunda olduklarını hemen anlayacaktır. Bunun için yüreğimizin gözlerini açmamız gerekir. Böylece göklerdeki Babamızı yaşamımızın hedefi ve ölçüsü olarak kabullenir, kendimizden memnun olmadığımızı anlarız. İsa açıkça belirtmiştir: “Göksel Babanız yetkin olduğu gibi, sizler de yetkin kişiler olun.” (Matta 5:48) Bunun dışında her şey ruhsal yaşamımız için yetersiz kalır. Hıristiyanlar sürekli tövbe etmelidirler, çünkü onlar dünya görüşlerinden üstün olan umuda çağrılmışlardır. Kutsal Ruh’un bağışları, geleceğe ait umutlarımızdan alacağımız avanstır. Burada Ruh’un meyvesi, bizi asıl hedefimize ulaştıracak itici güçtür. O bize Tanrı’nın düşüncelerini ve bizden neler istediğini bildirir.

“Tanrı Sevgisi “Bizlere verilen Kutsal Ruh aracılığıyla yüreklerimize dolup taşmaktadır. (Romalılar 5:5b)

“Tanrı’nın esenliği, Mesih İsa’da yüreklerinizi ve akıllarınızı koruyacaktır.” (Filipililer 4:7)

İsa Yüksek Kâhinlik konuşmasında Baba’ya seslendi: “ Ama şimdi sana geliyorum ve sevincim onlarda doruğa ersin diye bu sözleri dünyadayken söylüyorum.” (Yuhanna 13:17)

Tanrı’nın bu özelliklerini, O’nun gücünü ve kendi duygularını göz önünde bulunduranlar, gökyüzünde alacağımız mirasın bizi beklediğini bildiren iletileri hemen fark edecektir. Kutsal Ruh’un bize verdiği ruhsal avans için O’na yürekten teşekkür ediyoruz. O’nun amacı yalnız dünyevi sevgimizi ölçmek veya sınamak değil, göksel mirasımıza hazırlamaktır. Tüm bunlar tahmin edebileceğimizden kat kat büyük, zengin ve güzeldir, çünkü Tanrı düşündüğümüzden daha merhametli ve kutsaldır.

Pavlus Şam’da, İsa’yı parlaklığının tüm yüceliği içinde görmüş, değer yargıları, beklentileri ve umutları tamamen değişmişti. Artık tek hedefi bunları bize aktarmak olmuştu. Bundan dolayı “Mesih içinde iman eden” bir kimsenin ölümünde ve cenaze töreninde hüzünlü koro şarkıları yerine, neşeli ezgiler söylememiz, en güzel giysilerimizi taşımamız gerekir, çünkü çağrılmış kişi öldüğü zaman Babamız’ın ve Rab İsa’nın açmış olduğu kapıdan ebedi Yüceliğe geçiş yapacak, tamamlanan kurtuluşunda sonsuz mutluluğu yakalayacaktır.

Dua: Göklerdeki Babamız, bize aklımızın sınırlarını aşan; Sevgini, barışını, hoşnutluğunu ve Ruh’unu içeren bir miras bıraktığın için sana dua ediyoruz. Biz kimiz ki, senin çocukların olmamıza izin verdin ve yeniledin? Bize ve günahkâr ölülere senin yüceliğini tanımamız, kabul etmemiz ve canlanmamız için yardım et. Âmin.

Sorular:

  1. ''Mesih’in içindeki Kutsalların mirası neleri içerir?
  2. Umudumuz niçin yücedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:04 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)