Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 108 (Jesus Reproves His Disciples)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 9 - MESİH’İN DİRİLİŞİ (Markos 16:1-20)

5. İSA ÖĞRENCİLERİ AZARLIYOR (Markos 16:14)


Markos 16:14
14 İsa daha sonra, sofrada otururlarken Onbirler'e göründü. Onları imansızlıklarından ve yüreklerinin duygusuzluğundan ötürü azarladı. Çünkü kendisini diri görenlere inanmamışlardı.

İsa kendisiyle birlikte acılardan geçen, şifa mucizelerine tanık olan oniki öğrencisini hizmete atadı. Onlardan biri Yüce Öğretmen’e ihanet etti. Allah’ın Oğlu’nun ölümüne neden olduğunu anlayınca, “Suçsuz birinin kanına Girdim” diyerek kendisini astı. Gerek tanıklığı, gerekse pişmanlığı geç gelmişti.

Cehennem, misafirine kucak açtı. İsa’yı yüreğine kabul etmek yerine o, bu yüce insana kin duymuş, kendisini başkalarının yanında kınadığı için intikam almıştı.

Pazar akçamı İsa kapalı kapılar ve pencerelerin ardından öğrencilerin toplandığı odaya girip ortalarında durdu. Ürktüler, O’nun beklenmedik gelişi imansızlıklarını yüzlerine vurmuştu. O’nun kutsallığı kirli yüzlerini, geleceğe yönelik hesaplarını bütün çıplaklığıyla ortaya çıkardı.

Bu çalkantılı, ürkek hallerinden ötürü İsa onları kınadı. Günahlarını yüklenmiş, yalanlarını, hırsızlıklarını, çirkin arzu ve şehvetlerini bağışlamıştı. Oysa şimdi yüreklerinde o en büyük günah olan imansızlığın büyümekte olduğunu görmüştü.

Onlara yumuşak bir dille, ama kendisinin vaatlerinden çok “dünyalık gerçeğe” güvendiklerinden dolayı azarlayan bir tonda konuştu. Dirilişini görenlere inanmadıklarını dolayı bu azarlamaları çoktan hakketmişlerdi.

İmansızlıklarının bir nedeni kati yürekleriydi; bilinçaltlarını kendi öğreti ve gelenekleriyle karıştırıp İsa’nın ilkelerini kendi düşüncelerine katmışlardı. İsa bizden düşünce kalıplarımızı değiştirmemizi kendi “felsefemize” kulak vermek yerine mutlak itaat içinde O’nun sözlerini dinlememizi istiyor.

Kutsal Ruh bizi bencilliğimizden kurtarmak istiyor. Ta ki Mesih’i tüm yakınlarımızdan, değer verdiğimiz her şeyin üstünde sevebilelim. Bizi istediği gibi kullanması için kendimizi Allah’ın Oğlu’na teslim edelim.

İsa’nın senin yaşamına ilişkin istemini biliyor musun? O sana yeni bir yürek, doğru bir zihniyet bağışlamak istiyor. Çünkü eski yüreğin kati, eski zihnin bozuk. Rab sana, O’nun istemini gerçekleştirebilmen için güç de bağışlıyor.

Büyük Bayram yalnızca Rab’bin dirilişine duyduğumuz sevinci değil, Mesih’in dirilişine bugün katılabilmemiz için edindiğimiz yeni sistemi, tanrısal anlayışı, yeni yüreği de dile getiriyor.

Mesih’in diri olduğuna inanıyor musun? O’nun eşsiz tevazuunu, insanları Allah’a götürecek tek yol olan ölümünde açığa çıkan fedakârlığını kavrayabildin mi? Ölümden Dirilen’e yaşamını O’nun kişisel mülkü olarak sundun mu? O’nun diriliş zaferine katılmak istemez misin? Bizimle birlikte şu duayı et:

Dua: Kutsal Allah’ım, sen benim hayatımı biliyorsun. Tüm günahlarım katında malum. Ben yalnızca öfkeyi hakketmiş bir günahlıyım. Ancak biricik Oğlun İsa günahımı kaldırdı. Sen de öfkeni benim yerine O’nun üzerine akıttın. Çarmıha Gerilen, beni yargıdan kurtardı. Sana hamd eder, canımı sen Kurtarıcıma teslim ederim. Sen ben bedbaht insanı sevdin. Beni dirilttin, içimde yepyeni bir istem, yeni bir yürek ve düşünce yapısı yarattın. Çirkin yaşantımı kabul edip bana sonsuz yaşamı bağışladığın için şükrederim sana. Baba, Oğul, Kutsal Ruh, sana tapınırım. Tek Üçlük’te beni sonsuza dek esirgemeni, günahta ölmüş olan çoğu günahkârın senin seven, şefkatli Baba olduğunu anlayabilmeleri için beni kullanmam dilerim. Amin.

Soru 25: Dirilişi sonrası kendileriyle ilk karşılaştığında, İsa öğrencilerini neden azarladı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:53 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)