Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
Basa Jawa
বাংলা
Български
Cebuano
Dagbani
Deutsch
English
Español
فارسی
Français
հայերեն
한국어
Hausa/هَوُسَا
עברית
हिन्दी
Igbo
ქართული
Kiswahili
Кыргызча
മലയാളം
မြန်မာဘာသာ
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
Soomaaliga
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Tiếng Việt
Türkçe
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Turkish -- Mark - 042 (Jesus and the Syro-Phoenician Woman)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

14. İSA VE FENİKELİ KADIN (Markos 7:24-30)


Markos 7:24-30
24 İsa oradan ayrılarak Sur bölgesine gitti. Burada bir eve girdi. Kimsenin bunu bilmesini istemiyordu, ama gizlenemedi. 25 Küçük kızı kötü ruha tutulmuş bir kadın, İsa'yla ilgili haberi duyar duymaz geldi, ayaklarına kapandı. 26 Yahudi olmayan bu kadın Suriye-Fenike ırkındandı. Kızından cini kovması için İsa'ya rica etti.
27 İsa ona, "Bırak, önce çocuklar doysunlar" dedi. "Çocukların ekmeğini alıp köpeklere atmak doğru değildir."
28 Kadın buna karşılık, "Haklısın, Rab" dedi. "Ama köpekler de sofranın altında çocukların ekmek kırıntılarını yer."
29 İsa ona, "Bu sözden ötürü cin kızından çıktı, gidebilirsin" dedi.
30 Kadın evine gittiğinde çocuğunu cinden kurtulmuş, yatakta yatar buldu.

Allah’tan ayrı yaşayan bir insanın çoğu kez hayvandan bir farkı yoktur. Oysa bizi yaratan Allah, insanı kendi yüceliği benzerinde yarattığını, yaşamımızda sevgisinin hakim olmasını dilediğini bildiriyor. Evet, insan Allah’ı terk eder terk etmez kendisini kirli ve gururlu bir ruha teslim eder, bedenini hayvani arzularla doyurur. Artık o bu arzularının esiri olmuştur ve davranışları havlayan, çevresindekiler için tehlike saçan bir"köpeği" andırır.

İlk bakışta çok kaba gibi görünen bu sözler, dünyamızın değişik bölgelerinde hemen her gün yaşanan savaşlar, katliamlar akla getirildiğinde belki de hafif kalır.

Kendisini öldürmeye yeltenen Yahudilerden kaçan İsa Lübnan’a geldi. Yeni bir yüreğe sahip olmaksızın yargıdan kurtulamayacaklarını kendilerine söylediğinde, bizzat halkı tarafından reddedilmişti. Allah, atalara vaadi uyarınca Oğlunu ilkin günahlı Yahudilere gönderdi. Tevrat izleyicileri O’nun çağrısını kabul etmeyip kendisini daha sonra çarmıha gerdiler. O zaman Allah Kurtuluş kapısını puta tapınan halklara açtı.

Çaresiz bir Lübnanlı Kadın İsa’nın yetkisine ve güçlü sevgisine iman etmişti. O’nun yüceliğini itiraf ederek yanına geldi, önünde secde ederek kendisine tapındı. Her ne kadar yüreği diğer insanlarınki gibi karanlık ve kötüyse de, o Kutsal Ruh’un aydınlatmasıyla gururunu bir tarafa atarak alçalmasını bildi. Son derece büyük bir tevazuuyla Mesih’in sözlerini acı bile olsa reddetmedi. Rab birden, diğer uluslardan gelen seçilmişlerin Allah’ın Egemenliğini Yahudiler den önce kabule hazır olduklarını gördü. Kadının bu sağlam imanına karşılık olarak kötü ruha kızından çıkmasını emretti.

Bu tarihi an üzerinde biraz düşünmeni dileriz. Lübnanlı kadın Gerçek Allah bilgisinde öncü olan diğer uluslara mensup imanlılardan biriydi.

Bugün Mesih, esenliğini dünyanın her tarafına yayıyor. Gizli, açık günahlarını itiraf eden herkes sonsuz yaşama kavuşup Allah’ın ailesine katılıyor. İster Yahudi, ister diğer uluslardan olsun, bugün Mesih imanlıları Yeni Anlaşma döneminde yaşıyorlar. Mesih, kendisini her kabul edeni, kanıyla arıtıyor, sevgisi ve esenliğiyle donatıyor.

Dua: Baba, zaman zaman kin ve öfke içinde sağa sola saldırmaya hazır yırtıcılara benzediğimizi önünde itiraf ediyoruz. İçimizdeki kötülükten dolayı bizleri bağışla, başkalarını sürekli bağışlayabilip kendimizi herkesten daha düşük ve küçük sayabilmemiz için bizi Oğlunun sevgisi ve sabrıyla doldur. Arkadaşlarımızı, dost ve akrabalarımızı iyileştir, kötü düşünceler onları terk etsin, yerine senin Kutsal Ruh’un yerleşsin. Amin.

Soru 23: Fenikeli kadının imanına ödül olarak Mesih’in gerçekleştirdiği mucize ne anlama geliyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:11 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)