Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
Basa Jawa
বাংলা
Български
Cebuano
Dagbani
Deutsch
English
Español
فارسی
Français
հայերեն
한국어
Hausa/هَوُسَا
עברית
हिन्दी
Igbo
ქართული
Kiswahili
Кыргызча
മലയാളം
မြန်မာဘာသာ
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
Soomaaliga
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Tiếng Việt
Türkçe
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Turkish -- Mark - 041 (Jesus Reveals the Truth of Hearts)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

13. İSA İKİYÜZLÜLERİ AZARLIYOR (Markos 7:14-23)


Markos 7:14-23
14 İsa, halkı yine yanına çağırıp onlara, "Hepiniz beni dinleyin ve şunu belleyin" dedi. 15 "İnsanın dışında olup içine giren hiçbir şey onu kirletemez. 16 İnsanı kirleten, insanın içinden çıkandır."
17 İsa kalabalığı bırakıp eve girince, öğrencileri O'na bu benzetmenin anlamını sordular. 18 O da onlara, "Demek siz de anlamıyorsunuz, öyle mi?" dedi. "Dışarıdan insanın içine giren hiçbir şeyin onu kirletemeyeceğini bilmiyor musunuz? 19 Dıştan giren, insanın yüreğine değil, midesine gider, oradan da helaya atılır." İsa bu sözlerle, bütün yiyeceklerin temiz olduğunu bildirmiş oluyordu.
20 İsa şöyle devam etti: "İnsanı kirleten, insanın içinden çıkandır. 21 Çünkü kötü düşünceler, fuhuş, hırsızlık, cinayet, zina, açgözlülük, kötülük, hile, sefahat, kıskançlık, iftira, kibir ve akılsızlık içten, 22 insanın yüreğinden kaynaklanır. 23 Bu kötülüklerin hepsi içten kaynaklanır ve insanı kirletir."

Samimi dindarların kendi kendilerini kutsamaya kalkışmaları, karşılaşabilecekleri en büyük denemedir. Kimi kez bu nedenden ötürü bazı şeyleri giymez ya da yemezler, Allah’ı hoşnut etmek için mümkün olduğu kadar çok ayet ezberlerler.

Kimi yeniliklere, örneğin televizyona, videoya karşı çıkan kilise ve topluluklar henüz acı gerçeğin farkına varamamışlardır. Dış görünümler günahlarımızın nedeni değil, sonuçlarıdır.

Herhangi bir kimsenin kendiliğinden dogru olabileceğine inanıyor musun? Mesih bizlere insanlığın iflasını duyuruyor. İnsanın yüreği kötülük ve zehir kaynağını andırır. Değerli okuyucu, kendine karşı dürüst ol, gece gündüz neyi hayal ettiğini itiraf et. Mesih’in yürekte olan biteni açığa çıkaran neşteri andıran sözüne inan.

Allah’ın Oğlu senden kaynaklanan ilk günahın, senin cinsel arzu ve şehvetlerin olduğunu açıkladı. Yalana başvurma, temiz olmayan tüm düşünce ve isteklerini Allah’a cesaretle aç ki, seni affedip iyileştirebilsin.

Mesih sana, "katil" diyor. Bu senin bir insana kıydığın anlamına gelmez. Kimi insanlardan nefret etmen, yüreğinde onların yok olup gitmelerini temenni etmenle onları öldürmen Rab katında o kadar farklı şeyler değildir. Ama İsa sana düşmanlarını sevmeyi, hasmını affetmeyi öğretiyor, günaha meylin her insanda bulunduğunu haber veriyor. Allah’ı düşünmeksizin mal mülkle kendilerini emniyete alanlar sayılacak gibi değil. Çoğu kez yeryüzünün tartışmasız sahibi Yüce Allah’ın mülkünü çaldığımızı düşünmeyiz bile. Bedenini, gücünü ve aklını Allah’ın elinden çekip "kurtardın mi" yoksa tüm benliğini O’nun tasarrufuna mi verdin? Kendini sına.

Yüreğin hile hurda ve başkalarına kinle dolu. Benliğin adeta bir put olmuş, tapıyorsun. Kendi kendin için secde ediyor, yaşamını başkaları için de bir ölçüt gibi görüyorsun. O’nu tüm yüreğinle sevmediğinden Allah’a ettiğin dualar da aslında küfürden farksız. Gece gündüz o iğrenç, gururlu "Ben"in ekseninde dönüyorsun.

Kaç kez hiç üzerinde düşünmeden boş yere Allah’ın adını ağzına aldın? Kibirli, gururlu olduğunu itiraf et. Bu, Allah’tan ayrılıp gururla kendisini yücelten Şeytanın günahıdır.

Sevgili kardeşim, Kutsal Ruh zihnini aydınlatıp seni Rab’bin sevgisinde iman tövbesine sevk etmediği takdirde Allah’ı tanımayan biri olarak kalacağını kabul ediyor musun?

Dua: Kutsal Allah kötü yüreğimizden dolayı bizi bağışla, temiz olmayan duygulardan bizi arıt. İçimizde kine, hasede yer verme. Özellikle kibrimizi, gururumuzu, bilgisizliğimizi yok et. Senin önünde tüm günahlarımı itiraf eder, senden beni Mesih’in kanıyla kutsamanı dilerim. Yeniden günaha düşmemem için beni Kutsal Ruh’unla tamamen değiştir. Pak bir yürek yarat bende, içimde dosdoğru bir ruh doğur, ey Allah’ım. Amin.

Soru 22: İnsanın yüreğinden kaynaklanan belli başlı günahlar hangileridir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:10 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)