Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
አማርኛ
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
Basa Jawa
Basa Sunda
Baoulé
বাংলা
Български
Cebuano
Dagbani
Dan
Dioula
Deutsch
Ελληνικά
English
Ewe
Español
فارسی
Français
Gjuha shqipe
հայերեն
한국어
Hausa/هَوُسَا
עברית
हिन्दी
Igbo
ქართული
Kirundi
Kiswahili
Кыргызча
Lingála
മലയാളം
Mëranaw
မြန်မာဘာသာ
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
Soomaaliga
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Tiếng Việt
Türkçe
Twi
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
Wolof
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Bulgarian -- Romans - 081 (Greetings from Paul’s fellow Workers)
This page in: -- Afrikaans -- Arabic -- Armenian-- Azeri-- Bengali -- BULGARIAN -- Cebuano -- Chinese -- English -- French -- Georgian -- Greek? -- Hausa -- Hebrew -- Hindi -- Igbo -- Indonesian -- Javanese -- Kiswahili -- Malayalam -- Polish -- Portuguese -- Russian -- Serbian -- Somali -- Spanish? -- Tamil -- Telugu -- Turkish -- Urdu? -- Yiddish -- Yoruba

Previous Lesson -- Next Lesson

РИМЛЯНИ - Господ е наш правдата
Изследвания в писмото на Павел до римляните
ДОПЪЛНЕНИЕ КЪМ ЧАСТ 3 - Специални препратки, относно характера на Павел, до лидерите на църквата в Рим (Римляни 15:14 - 16:27)

7. Поздрави от съработниците на Павел (Римляни 16: 21-24)


РИМЛЯНИ 16:21-24
21 Поздравяват ви съработникът ми Тимотей и сродниците ми Лукий, Ясон и Сосипатър. 22 Аз, Тертий, който написах това послание, ви поздравявам в Господа. 23 Поздравява ви Гай, гостоприемник на мен и на цялата църква. Поздравява ви градският ковчежник Ераст и брат Кварт. 24 Благодатта на нашия Господ Исус Христос да бъде с всички вас. Амин.

Ние рядко виждаме Павел сам. Той винаги е заобиколен от своите съработници и опитни партньори в служението като Варнава и Сила, за да го усъвършенстват, да го съветват и да го наблюдават. (Римляни 2: 14-16).

Павел пише посланието си до римляните през 59 г.сл.Хр. по време на своя престой в Коринт, където мнозина Христови последователи да го придружаваха, които добавиха своите поздравления в края на това послание. Тези поздрави означават, че Павел не е писал сам, като философ, но работеше заедно с екип, който го съветваше за всичко относно вярващите в Рим. Ето защо, общението на светиите беше очевидно в неговите послания.

Тимотей беше отгледан в ръцете на своята еврейка-християнка майка, която се беше посветила на Христос, и от своята баба , която се характеризираше с вяра и благочестие. Баща му беше грък, непознат в детайли. Павел видя в този мъж, който обичаше Христос, полезен партньор в служението, който беше наследник на семитски и еврейски начала. Въпреки това, Павел обряза Тимотей, защото майка му беше еврейка, за да бъде той законен евреин на юдеите и законен грък за гърците. И двамата се сработваха в пълна хармония и Тимотей беше като син на Павел.

Тимотей не търсеше своето, но живееше, за да прославя Господ Исус и търсеше първо Божието царство и Неговата правда. Павел го изпрати няколко пъти по време на неговите пътувания до различни места, за да организира пребиваването и служението на Павел и неговите спътници. Понякога се налагаше Павел да остави Тимотей, заради гонението, на което беше подложен. Тимотей беше отговорен за наставлението на новоповярвалите (Деяния 16: 1-3; 19:22; Филипяни 2: 19-22).

След поздрава до Тимотей, трима мъже от племето на Павел са споменати, а именно неговите роднини Лукий, Ясон и Сосипатър. Ясон беше човекът, който бе домакин на Павел по време на престоя му в Солун, по време на бунта на евреите ,след спора на Павел с тях в продължение на три съботи и успеха на Павел и Сила с новоповярвалите, с които те създадоха нова църква за Христос. Тълпата нападна дома на Ясон, не намери Павел и Сила, и завлече Ясон пред управника и го обвини, че следва нова вяра, която изповядва, че Исус е Царят на царете и която не позволява на хората да останат верни към императора. Но владетелят отпраща гневните евреите далеч и освобождава Ясон. (Деяния 17: 6).

Сосипатър бил вярващ от Берия, където евреите спокойно приеха словото на Павел и изследваха книгите от Стария Завет всеки ден, за да разберат дали Разпнатият, който беше възкресен от мъртвите, със сигурност беше Месия. Евреите организираха размирици когато чуха проповядването на Павел в Берия, докато беряните придружеха Павел до Атина, а Сила и Тимотей останаха в Берия за да утвърдят новоповярвалите в съвършената истина. След това четем, че един човек, наречен Сосипатър придружава Павел в Ерусалим, за да даде щедър принос към нуждаещите се там.

Третият роднина на Павел вероятно е Лукий (Деяния 13: 1), който е бил презвитер в църквата в Антиохия и беше с Павел в молитвите му.

Тертий беше римлянин, който владееше гръцкия език перфектно и името му се споменава в края на това послание като писар или секретарят на когото Павел продиктува посланието до римляните. Павел диктува това послание дума по дума и по този начин Тертий разполагаше с достатъчно време, за да извърши това велико дело. Това е единствено възможно при наличието на пълн, взаимна хармония. Тертий трябваше да разбере смисъла на думите от Павел, за да го предаде с абсолютна точност до църквата на Рим. Павел считаше Тертий като един от избранниците, които беше утвърден в Господ Исуса, които приготвяше църквата в Рим, която го познаваше и му се доверяваше.

Гай беше вярващ от Солун, който забавляваше Павел в собствения си дом по време на гонението и отвори вратите си за църковните събрания. Гай се грижеше за хората, които идваха при него с проблемите си и е един от малкото хора, които самият Павел кръсти в Коринт, според писаното: "Благодаря на Бога, че не съм кръстил никого от вас освен Крисп и Гай ... Защото Христос не ме е пратил да кръщавам, но да проповядвам благовестието "(1 Коринтяни 1: 14-17).

Ераст е бил градският ковчежник , който вършел работата си съвестно. Това показва, че църквата в Коринт не е включвала само бедни и простолюдни хора, но и хора от по-горните класи, които са имали пряко влияние върху тяхното общество. Кварт беше брат в Христа. Той не е бил грък, но римлянин, познат сега на църквата по онова време.

МОЛИТВА: Благодарим ти, Господи Исусе, защото имаш служители в църквата, които служат с цялото си сърце в различните административни и духовни области. Помогни на старейшините в нашите църкви да бъдат верни във всичко, което правят за прослава на святото ти име.

ВЪПРОС:

  1. Кой е човекът, на когото Павел продиктува посланието до римляните?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on November 07, 2015, at 12:05 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.3.3)