Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
Basa Jawa
বাংলা
Български
Cebuano
Dagbani
Deutsch
English
Español
فارسی
Français
հայերեն
한국어
Hausa/هَوُسَا
עברית
हिन्दी
Igbo
ქართული
Kiswahili
Кыргызча
മലയാളം
မြန်မာဘာသာ
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
Soomaaliga
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Tiếng Việt
Türkçe
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Turkish -- Mark - 048 (Peter Confesses Jesus as the Christ and Falls into Temptation)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

1. PETRUS’UN İTİRAFI VE ARDINDAN DENEMEYE DÜŞÜŞÜ (Markos 8:27-33)


Markos 8:27-33
27 İsa, öğrencileriyle birlikte Filipus Sezariyesi'ne bağlı köylere gitti. Yolda öğrencilerine, "Halk benim kim olduğumu söylüyor?" diye sordu.
28 Öğrencileri O'na şu karşılığı verdiler: "Vaftizci Yahya diyorlar. Ama kimi İlyas, kimi de peygamberlerden biri olduğunu söylüyor."
29 O da onlara, "Siz ne dersiniz, sizce ben kimim?" diye sordu. Petrus, "Sen Mesih'sin" yanıtını verdi.
30 Bunun üzerine İsa bu konuda kimseye bir şey söylememeleri için onları uyardı.
31 İsa, İnsanoğlu'nun çok acı çekmesi, ileri gelenler, başkâhinler ve din bilginlerince reddedilmesi, öldürülmesi ve üç gün sonra dirilmesi gerektiğini onlara anlatmaya başladı. 32 Bunları açıkça söylüyordu. Bunun üzerine Petrus O'nu bir kenara çekip azarlamaya başladı.
33 İsa dönüp öteki öğrencilerine baktı; Petrus'u azarlayarak, "Çekil önümden, Şeytan!" dedi. "Düşüncelerin Tanrı'ya değil, insana özgüdür."

Mesih kim olduğunu anlayabilmeleri için öğrencilerini iman olgunluğuna yöneltti, kendisini izlemek, artık kesin bir karar verebilmeleri için gelişmekte olan inançlarını açık itirafa dönüştürmek istedi.

Halk Mesih’e Musa’nın temsilcisi anlamında ’peygamber’ diyordu. Bazıları içinse O, Mesih’ten önce gelmesi gereken İlyas’a benzeyen, Vaftizci Yahya’nın ruhunu taşıyan biriydi.

İsa’ya ilişkin imanını sen açıklayabilir misin? O’na yüzeysel bir biçimde ’Mesih’ deyip geçiyor musun? Mesih sözcüğünün taşıdığı derin anlamı bilmek ister misin? Mesih, kutsal Ruh’la meshedilmiş insan anlamına gelir. Nitekim Allah İsrail oğulları arasındaki başkâhinleri, sadık hükümdarları ve belli başlı peygamberleri Eski Antlaşma’da da belirtildiği gibi "meshetmiştir". Ancak İsa tanrılığın tümünün bedensel olarak kendisine yerleşmiş olması, Kutsal’ın güç ve sıfatlarına sahip bulunması sebebiyle diğer "Mesihlerden" ayrılır.

Yahudiler gelecek olan Mesih’i, kendilerini Roma köleliğinden kurtarıp tüm dünyanın hakimi kılmak üzere Allah’ın son zamanda göndereceği siyasî bir hükümdar olarak tasavvur etmekteydiler. Siyasî bir öndere iman etmek aslında Eski Antlaşma’nın vaatlerini hileli bir şekilde çarpıtan Şeytanın aldatısından başka bir şey değildi.

Mesih asker, vergi ve kanundan başka güvenilir dalı olmayan bir devletin insanları yüreklerini değiştirmeyeceğini öğretti, Allah’ın sonsuz bir "Antlaşma"yla imanlılarla birlikte oturacağı ruhsal bir egemenlik kurmak istedi. Zira insanlık Yaratıcı’dan uzak, günahlarımız denizin kumu kadar çok, doğamız bozuktur ve Rab’bin aracılığı olmadan Allah’la birlikte olmak ancak erişilmez bir rüyadır. Bu uğurda Mesih günahlarımızı kaldırdı, göksel esenlikte yaşayabilmiş için bizi Ezelî Yargıç’la barıştırdı. Diğer öğrencilerin adına konuşan Petrus İsa’nın Allah’ın gerçek Mesih’i olduğunu itiraf etti. O bu bilgiye aklî bir tahlil sonucu değil, merhametiyle kendisine İsa Mesih’in kim olduğunu duyuran Allah’ın vahyi sayesinde ulaçtı.

Sanırız Petrus bu itirafının derin anlamından habersizdi, Rab’bin hem kutsal bir kurtarıcı, hem de siyası bir hükümdar olduğunu düşündü. Bunu sezen İsa halk tarafından reddedilip yaşlılar ve başkâhinler elinde ölmesinin gerekliliğini anlatmaya başladı.

Petrus buna dayanamayarak öfkeyle patladı, Allah’ın Oğlu’nu kötülerin elinden kurtarmak, O’nun çarmıha gidiini engellemek istedi. Böylelikle o daha önce çölde aynı gayeyle Mesih’i kandırmaya çalışan İblis ruhunun etkisine kapıldı. Mesih’te bozguna uğrayan şeytan şimdi biraz önce tüm öğrencilerin yerine Allah’ın sözünü aktaran Petrus’a yerleşmişti.

Petrus örneği Mesih’in geliş amacını, çarmıhta insanları Allah’la barıştırmak gayesini unutmamız halinde O’na tanıklığın kısa zamanda şeytanî bir yalana dönüşebileceğini gösteriyor. Mesih aramıza bizi Baba’ya götüren yolu açmak üzere geldi ve ölümüyle de bizi oğullar olarak Baba için "satın aldı".

Dua: Baba, eğer Oğlu’na yüzeyselce inanmış, imanımızla dünyalık kazançlar elde etmeyi temenni etmişsek, affet bizi. Mesih’in yüceliğinin çarmıhta gerçekleştiğini görebilmemiz için gözlerimizi aç. O’nun bize sağladığı bu büyük bağışı düşünerek tövbe etmemizi, O’nun tevazusuyla sevgisini yaşamamızda gerçekleştirmemizi sağla. Amin.

Soru 1: Haberci Petrus’un tanıklığı hangi önemli duyuruyu içeriyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:15 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)