Home
Links
Bible Versions
Contact
About us
Impressum
Site Map


WoL AUDIO
WoL CHILDREN


Bible Treasures
Doctrines of Bible
Key Bible Verses


Afrikaans
عربي
Azərbaycanca
Bahasa Indones.
Basa Jawa
বাংলা
Български
Cebuano
Dagbani
Deutsch
English
Español
فارسی
Français
հայերեն
한국어
Hausa/هَوُسَا
עברית
हिन्दी
Igbo
ქართული
Kiswahili
Кыргызча
മലയാളം
မြန်မာဘာသာ
नेपाली
日本語
O‘zbek
Peul
Polski
Português
Русский
Srpski/Српски
Soomaaliga
தமிழ்
తెలుగు
ไทย
Tiếng Việt
Türkçe
Українська
اردو
Uyghur/ئۇيغۇرچه
ייִדיש
Yorùbá
中文


ગુજરાતી
Latina
Magyar
Norsk

Home -- Turkish -- Mark - 098 (King Crucified Between Two Robbers)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

15. İKİ HAYDUTUN ARASINDA ASILAN KRAL (Markos 15:26-28)


Markos 15:26-28
26 Üzerindeki suç yaftasında, YAHUDİLER'İN KRALI diye yazılıydı. 27-28 İsa'yla birlikte, biri sağında öbürü solunda olmak üzere iki haydudu da çarmıha gerdiler.

Ancak O krallığın nasıl olduğunu uzun uzadıya anlatmadı. Baba O’nu kral olarak dünyamıza atamıştı. Küfreden, hınç ve öfkeyle kendisine saldıran asileri yargılamadı, sabrederek onları sevdi. Onları öldürmektense ellerinde ölmeyi tercih etti. Sevgi Kralı canını kendiliğinden düşmanlarının eline bıraktı.

Melek Cebrail doğumundan kısa bir süre önce İsa adının anlamını haber vermişti. “Halkını günahlarından kurtaracak olan”. İsa böylelikle halkını Allah’la barıştıran gerçek kral oluyordu. Asilerin günahlarını bağışlama yetkisine sahipti. Bu yüzden O izleyicilerini en çetin sorundan: tanrısal öfkeden kurtarmaya kadir Kâhin-Kraldır da. Kendisinde iki görevi birleştirmişti: Krallık ve Kâhinlik. Yetki, sevgi, bağış, yücelik sıfatlarına sahip hem kâhin hem de kral olan bir Kurtarıcımız var.

Kutsal sevgisinde İsa’nın egemenliği tanrısaldı. Türlü eziyetler altındayken bile katı yürekli kardeşlerine içerlemedi, Allah’ın gazabını kendi yüreğine çekerek onların suçlarını bağışladı.

Dikenli taç geçirilmiş başını üstündeki yaftaya “sözde egemenliğiyle” alay ederek “Yahudilerin Kralı” yazmışlardı. Oysa O’nun zayıflığı gücünün ta kendisiydi. Bedenini kurban olarak sunarak tüm insanlığı Allah’la barıştırdı. Halkı yaşasın diye ölmeye hazır bir kral, yönetici bulabilir misin dünyada?

Bunun tersi geçerlidir. Egemenler rahatlarını devam ettirebilmek için gözlerini kırpmadan halklarına cehennemi yaşatıyorlar. Ama İsa, biz acı çekmeyelim diye işkencelerden geçti, biz yaşayalım diye öldü.

İsa Kral Davud’un geldiği krallık soyu Yahuda’dan bir Yahudi’ydi. Allah Davud’a soyundan egemenliği sonsuz, Tanrısal Krallık geleceğini vaat etmişti. Allah, O’nun Babası olacaktı.

Yahuda İskaryot’un dışında İsa’nın bütün öğrencileri Galiledendi. İsa ve Yahuda İskaryot, Yahudi halkından çıkabilecek iki tür insani simgelerler. Mal-mülk, onur düşkünü Yahuda, Kurtarıcısına ihanet etti, sonunda gitti ümitsizlik içinde kendini astı. İsa ise, yoksul ve mütevazi bir yaşam sürdü, kendini inkâr etti. Tüm benliğiyle Göksel Babasının ruhu ve yöneltişindeydi. Kendi canından geçerek dünyanın Kurtarıcısı oldu.

Yalnızca Yahuda İskaryot değil, Yahudilerin büyük çoğunluğu Mesih’i reddetti. Çünkü Rab onların sahte dindarlıklarını yüzlerine vurup tövbe etmelerini, zihinlerini yenilemelerini istedi. Yaratıcıyla birlikte olduklarına inanmalarına rağmen onları Allah’a dönmeye çağırdı.

Gururlu Eski Antlaşma halkı Göksel Krala yüz çevirdi, utanç içinde ölmesi için O’nu putperestlerin eline teslim etti. Kirli, çirkin dünyamızın odak noktası olduğunu simgelercesine O’nu iki haydudun arasında astırarak içlerinden çıkardılar.

Yüzkarası bir sonla hayatına son vererek krallık ününü ortadan kaldırmayı amaçlamışlardı. Halbuki O, hırsızlardan, haydutlardan seçilmiş bir kâhinler krallar soyu yarattı.

Her insan günahlıdır. Doğru tek bir kişi bile yok. Sen, ben, hepimiz çarmıhta ölmeye lâyığız. Ama İsa kendi ruhuna dönüşebilmemiz için yerimizi aldı. O’nun öğretisini kabul edip yaşamını tanıyan her insan, hangi dinden, milletten olursa olsun günahlı, suçlu olduğunu bütün çıplaklığıyla görür. Fakat o aynı zamanda, reddedilen Kral İsa sayesinde aklanıp kutsandığını da fark eder. İsa bugün de ellerini açmış, kucaklamak üzere asi halkların kendisine dönmesi bekliyor,senin de.

Dua: Kutsal Allah’ım, göklerdeki Babamız, sana tapınırız, çünkü gerçek Kral İsa Mesih’i gönderdin. O egemenliğini diğerleri gibi zorbalık ve tedhişle değil, sevgi ve şefkatle sürdürendir. Bozukluğumuzu bilmesine karşın bizi yok etmedi. Bizim yerimize ölerek günahlarımızı bağışladı, tanrısal gazabı kendilerinin yerine içeni tanımaları için helâk olmuşlara yardım etti. Rab, bugün de Egemenliğin gelsin, büyük Kâhinimiz, O’nun eşsiz kurbanı aracılığıyla istemin gerçekleşsin. Amin.

Soru 15: “Yahudilerin Kralı" nitelemesi neyi ifade ediyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:47 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)