Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 047 (A Blind Man Healed)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

19. BEYTSAYDA’DA BİR KÖRÜN İYİLEŞTİRİLMESİ (Markos 8:22-26)


Markos 8:22-26
22 İsa ile öğrencileri Beytsayda'ya geldiler. Orada bazı kişiler İsa'ya kör bir adam getirip ona dokunması için yalvardılar. 23 İsa körün elinden tutarak onu köyün dışına çıkardı. Gözlerine tükürüp ellerini üzerine koydu ve, "Bir şey görüyor musun?" diye sordu.
24 Adam başını kaldırıp, "İnsanlar görüyorum" dedi, "Ağaçlara benziyorlar, ama yürüyorlar."
25 Sonra İsa ellerini yeniden adamın gözleri üzerine koydu. Adam gözlerini açtı, baktı; iyileşmiş ve her şeyi açık seçik görmeye başlamıştı. 26 İsa, "Köye bile girme!" diyerek onu evine gönderdi.

Gerçek Mesih imanlısı zamanla Allah’ın kapsamlı kurtarış planını kavrar. Rabbinin sevgisi ve gücünde büyür. Kendisine bağışlanan yetkinliğe karşın, bir anda mükemmelliğe erişmez, imanı gün geçtikçe daha da gelişir. Bu ruhsal gelişimi Mesih’in Beytsayda’da gerçekleştirdiği mucizede açıkça görebiliriz.

Bazı imanlılar üstün gücü ile kendisine dokunup iyileştirilmesi için Mesih’e kör birini getirdiler. Müjdelemenin özü de zaten budur. Dualarınla Mesih’e ruhsal körlükten yakınan insanlar getirmeli, O’ndan bu çaresizleri tedavi etmesini dilemelisin. Mesih gelenlerin talebini bir çırpıda gerçekleştirmedi, önce hastayı topluluktan çekerek sakin bir yere getirdi. Gözlerine kavuşmadan önce adam ses çıkarmadan Mesih’i takip etti. Bunun gibi, Mesih gerçeğin peşinden koşan her kişiyi hastalığına ve sıkıntısına en uygun biçimde tedavi etmek için önce hayatın gürültüsünden uzak, sakin bir yere çıkarır.

Allah’ın Oğlu amanın gözlerine tükürmekle ona, günahlarından arındığını, tanrısal aklanmaya kavuşacağını hissettirdi. Ruhsal anlamda kör olan her kişi önce yüreğinin Mesih kanıyla günahlardan arınmasına gereksinim duyar. Çünkü günahlar Allah’ı tanımamızı engelleyen perdeleri andırır.

Sonra Mesih tanrısal elleriyle amanın gözlerine dokundu. Çıplak tele dokunan kişinin bedenine nasıl cereyan geçerse, Rab’bin kuvveti de hemen hemen o tesirde amanın vücuduna yayıldı. Bunun gibi, sen de günahlarının Çarmıha Gerilen tarafından affedildiğine inanırsan, Kutsal Ruh bir anda sana yerleşir. Mesih seninle konuşmakla yetinmez, seni gücüne de ortak eder.

Bunun ardından İsa amaya bakmasını söyledi. Adam önce etrafını bulanık bir şekilde görmeye başladı. Nitekim çoğu Mesih imanlıları da başlangıçta elde ettikleri kurtuluşun değerini, Kutsal Üçlüğün gizemli gerçeklerini tam anlamıyla kavrayamazlar. Ama sürekli Mesih’in sözünü dinlemek, O’nun gücünde güç almak imanımıza kuvvet verir, Allah’a ilişkin bilgimizi arttırır.

Adamın ilkin açık seçik görememesi Mesih’in azmini kırmadı. Rab, adam bir şeyler görebildiğini söyledikten sonra ellerini yeniden gözlerine dokundurdu. Değerli okuyucu, büyümekte olduğun imanını sende Mesih’e haber ver; Allah’ın Oğlu’nun sana dokunduğunu, gücü ve sevgisi hakkında sana daha kapsamlı bir anlayış vereceğine tanık olacaksın.

Sonunda kör, Rab’bi önünde tüm açıklığıyla gördü. O’nun yumuşak, sevgi dolu yüzü yüreğine ilk işleyen resimdi. Arkasından içinde yaşadığı dünyanın korkunç yüzüne de şahit oldu. Ama Rab’bin o unutamadığı kutsal yüzü ve sağladığı bağış yüreğinde asla tasaya yer vermedi.

Mesih ona bu olayı hemen çevresine yaymasını buyurdu. Yüce Rab ve bağışlarını iyice düşünüp O’nunla günahkâr, nankör insan arasındaki derin farkı anlayabilmesi için ona insanlardan bir süre ayrı kalmasını söyledi.

Gören gözlerin için hiç Rabbine şükrettin mi? Çevremizde de görmeyen kişiler bulunabilir. Onlara yardımcı olmak ister misin?

Dua: Rab, bize göstermekte olduğun sabır için sana şükrederiz. Ruhsal körlüğümüzden dolayı bizi bağışla, değerli kanınla yüreklerimizi her türlü günah ve kötülükten arındır, sürekli seni görebilip unutmamız için zihinlerimizi aydınlat. Kibre gurura kapılmamamız için cehaletimizi bilmemizi sağla. Ruhsal amaları iyileştirmen için sana getirmek isteyen bizleri esenliğinle doldur. Çevremizdeki amalara en iyi biçimde yardımcı olabilmemiz için bize bilgelik ve güç ver. Amin.

Soru 28: İsa’nın Beytsayda’daki amayı iyileştirmesinden ne öğreniyoruz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:14 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)