Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 020 (Gathering of the Multitudes)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

1. Halkın O'na akın edişi (Markos 3:7-12)


Markos 3:7-12
7 İsa, öğrencileriyle birlikte göl kıyısına çekildi. Celile'den büyük bir kalabalık O'nun ardından geldi. Ayrıca, bütün yaptıklarını duyan büyük kalabalıklar Yahudiye'den, 8 Yeruşalim'den, İdumeya'dan, Şeria Irmağı'nın karşı yakasından, Sur ve Sayda bölgelerinden kendisine akın etti. 9 İsa, kalabalığın arasında sıkışıp kalmamak için öğrencilerine bir kayık hazır bulundurmalarını söyledi. 10 Birçoklarını iyileştirmiş olduğundan, çeşitli hastalıklara yakalananlar O'na dokunmak için üzerine üşüşüyordu. 11 Kötü ruhlar O'nu görünce ayaklarına kapanıyor, "Sen Tanrı'nın Oğlu'sun!" diye bağırıyorlardı. 12 Ama İsa, kim olduğunu açıklamamaları için onları sıkı sıkıya uyardı.

Mesih yüzeysel dindarları, ikiyüzlü tutucuları bıraktı. Saf yürekli halk ise dağlık Galile bölgesinden, şeriat tutuculuğunun vatanı olan Yahudiye’den, ibadet merkezi tapınağın ve genç İsa’yı endişeyle izleyen Yüksek din konseyinin bulunduğu Kudüs’ten akın akın O’na geliyordu. Küçümsenen Kral Herodes’in yurdu olan idumea bölgesinden, uluslar arası ticaret merkezi Lübnan’dan, sahil kentleri Sayda ve Sur’dan kopup gelen, İsa’da bedene giren Allah’ın gücünü yaşamak isteyen insanlar bir seli andırıyordu. Kalabalık hayli artınca İsa bir tekneye binip insan seliyle kaynayan kıyıdan biraz açıldı, halka müjdeyi duyurmaya başladı.

Cehennem sarsılıyordu. Şeytan ve yardımcıları acılar içinde kıvranan, günah tutuklularını İsa’nın elinde nasıl iyileşip kurtulduklarını görmek zorundaydılar. Mesih’in gerçek doğasını önceden kavramışlar, “Sen Allah’ın Oğlusun” diye itiraf ederek önünde yere kapanmışlardı.

Buna karşın ne şeytan ne de dostları Mesih’in güç ve yetkisini ne amaçla tanıdıklarını açıkladılar. Bundan ötürü Rab onların içinde bulunduğu çirkefte “rahatsız” etmedi, kutsallığı onları mahkum etti, cehennem sözcülerinin konuşmasına izin vermedi. Çünkü O insanların kendisine lütuf ve sevgisinden ötürü inanmalarını istiyordu, kutsallığı karşısında ürpermeleri için değil. Cehennem, dindarların iman etmek istemediği gerçeği kavramış, Mesih’in özünü tanıyan kötü, dindarlık adına Allah’ın Oğlu’nu yok ettirmek için yobaz takımını seferber etmişti.

Dua: Rab, sen sevgisin. Güven ve hasretle sana gelecek olanların tümünü iyileştirdin. Bizde şimdi senin cömertliğine sığınıyor, ailelerimiz ve tüm halkımız için sevgini, lütfunu tatmak istiyoruz. Sensiz kin, gurur ve kötü ruhların elinde esiriz. Düşmanlarımızı sevebilip kimseyi reddetmemek, her türlü acıya katlanan sen Rabbimiz gibi sabırla her insana hizmet edebilmek için bizleri dinsel tutuculuktan koru. Amin.

Soru 1: Halk hangi bölgelerden kalkıp İsa’ya geldi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:56 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)